Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Druhá nabídka Start: open sourcový nástroj rozšiřuje Hlavní panel ve Windows

Jiří Palyza 14.05.2021

Hlavní panel systému Windows 10 je přehledný, ale nekonečné možnosti nastavení nenabídne. Pokud chcete uspořádat programy do podsložek, musíte přebudovat celou nabídku Start. K tomu poslouží malý nástroj SystemTrayMenu.

Hlavní panel je centrální prvkem systému Windows, a to už několik desetiletí. Obsahuje nejen zástupce nejčastěji používaných programů, ale také nabídku Start a systémovou lištu s mnoha mininástroji. Co ale Hlavní panel neumí, je zobrazit podsložky nebo uspořádané skupiny programů. Pokud to chcete udělat, musíte buď přepracovat seznam v nabídce Start, nebo použít nepříliš oblíbené dlaždice.

Mnohem jednodušší cestou na to jde freeware SystemTrayMenu. Jeho název mluví za vše: několika kliknutími myší si můžete vytvořit vlastní nabídku Start, do které si můžete umístit vlastní zástupce a kterou lze pohodlně umístit do systémové lišty (System Tray/Oznamovací oblast).

systraymenu-logo1

SystemTrayMenu 1.0.17.41

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí malého freewarového programu SystemTrayMenu si můžete vytvořit druhou nabídku Start v systémové liště.

hofknecht.eu/systemtraymenu

 

Opravy chyb a nové funkce

systraymenu1

Pomocí bezplatného nástroje si můžete vytvořit snadné zástupce i ke svým složkám. | Zdroj: SystemTrayMenu

V nejnovější aktualizaci 1.0.17.41 SystemTrayMenu byly odstraněny staré chyby. Někdy se nedařilo načítat opravené ikony her a nezobrazovala se průhlednost u zástupců na internetový obsah čili souborů typu lnk a url. Odstraněna byla i chyba načítání, která občas nesprávně zobrazovala neexistenci souboru. Kromě toho je nyní možné do nových verzí přenést předem instalované expertní volby nastavení.

Nástroj je také vybaven několika užitečnými funkcemi. Podle požadavku může být odstraněna ikona z Hlavního panelu. Do budoucna postačí k otevření programu jedno kliknutí namísto poklepání. Program je také k dispozici na platformě Microsoft Store.

SystemTrayMenu: druhá nabídka Start na Hlavním panelu

systraymenu2

Základem nabídky je složka. | SystemTrayMenu

Pomocí nástroje SystemTrayMenu budete moci vytvořit přehlednou nabídku souborů, složek a zástupců, a vyvolat ji kliknutím nebo klávesovou zkratkou. Nastavení nástroje je velmi jednoduché: v nabídce si stačí například jednoduše vytvořit složku a umístit do ní zástupce libovolných programů nebo souborů, umístěných kdekoliv na úložném prostoru počítače. Možné jsou také podsložky v několika úrovních - tím si vytvoříte přehlednou nabídku nejpoužívanějšího softwaru. Přestože všechny složky a programy lze prostřednictvím nástroje otevírat, není možné je do nabídky jednoduše přetáhnout.

K dispozici je také několik užitečných nastavení. Nástroj lze například spustit spolu se startem počítače a také je možné si podle potřeb vytvořit klávesovou zkratku. Ani jeho instalace není nutná, SystemTrayMenu lze spustit přímo po stažení a rozbalení archivu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme