Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dvanáct vánočních podvodů

redakce 14.12.2010

12 hlavních triků, které zkouší internetoví podvodníci na uživatele ve vánoční sezóně. Lidé nakupující na Internetu dárky nebo rezervující plánované cesty by se speciálně před těmito typy podvodů měli mít na pozoru.

 Dvanáct vánočních podvodů

 1. IPad zdarma
  Řada lidí bude jako dárky kupovat produkty firmy Apple. Podvodníci například zkouší uživatelům namluvit, že při nákupu dalšího zboží dostanou zdarma iPad. Samozřejmě k tomu nedojde a cílem je pouze získat z důvěřivé oběti údaje o platební kartě. V sociálních sítích probíhá tento podvod např. ve verzi, kdy se nabízí možnost vyhrát iPad po správném vyplnění kvízu.
 2. Pomoc, byl jsem okraden
  Tento podvod předstírá, že jeho odesilatelem je známý nebo rodinný příslušník, který se někde v cizině dostal do potíží. Příjemce zprávy se žádá, aby dotyčnému pomohl převodem peněz. Protože Vánoce jsou současně časem cestování, laboratoře McAfee předpovídají, že pokusů o tento druh podvodu v nejbližších dnech přibude.
 3. Slevové a dárkové programy
  Podobně jako v případě 1, uživatelům se ale nabízí například kredit do určité výše pro nákupy v e-shopu. Cílem je opět získat z uživatelů důvěrné informace.
 4. Podvodná nabídka zaměstnání
  Ve vánoční sezóně mají lidé často vysoké výdaje a potřebují peníze. Podvodníci proto nabízejí podezřele dobře placené práce, které je navíc možné vykonávat z domova. Opět je však třeba poskytnout důvěrné informace. Tento druh podvodů se šíří hlavně pomocí sítě Twitter.
 5. Smishing neboli phishing přes SMS
  Zpráva poslaná přes SMS může např. předstírat, že jejím odesilatelem je banka nebo provozovatel e-shopu. Zpráva tvrdí, že nastaly jakési potíže, je třeba někam zavolat či poslat SMS a autorizovat platbu nebo sdělit informace o účtu. Lidé před svátky více nakupují on-line nebo kontrolují zůstatky na účtech a navíc bývají nervózní, proto tento typ podvodu dává aktuálně slušné šance na úspěch.
 6. Podezřele výhodná nabídka ubytování
  Zálohu je ovšem třeba zaplatit předem...
 7. Podvody spojené s ekonomickou recesí
  Může jít například o nabídky podezřele výhodného úvěru. Podvodníci požádají dopředu zaplatit za zpracování žádosti nebo chtějí sdělit citlivé osobní informace.
 8. Elektronické pohlednice
  Podvodníci nabízejí elektronické pohlednice, které obsahující odkazy na škodlivé weby nebo se pokoušející instalovat oběti malware. Mohou také rozesílat tyto pohlednice a předstírat, že odesilatelem je někdo, koho příjemce zná. Z infikovaného počítače se mohou tyto pohlednice pak dále rozesílat automaticky na všechny kontakty v e-mailu i sociálních sítích.
 9. Podezřele nízká cena
  Nabídka zboží vzhledem k obvyklým poměrům příliš levného je vždy podezřelá... Tento typ podvodů je rozšířen mj. v on-line aukcích.
 10. Charita
  Podvodníci rozesílají žádosti, které předstírají, že jejich odesilatelem je známá charitativní organizace prosící o finanční příspěvek. V době Vánoc a dávání dárků jsou lidé náchylnější na tyto triky naletět.
 11. Stahování škodlivého obsahu
  V době svátků se může jednat například o hudební melodie, pozadí plochy či spořiče obrazovky s vánoční tematikou. Příslušné soubory však obsahují malware.
 12. Wi-Fi připojení v hotelech a na letištích
  Využití zdarma dostupného Wi-Fi připojení na cestách nemusí být bez rizika, příslušné sítě mohou být kompromitovány a podvodníci mohou například odposlouchávat data, která se v nich přenáší.

PĚT tipů pro uživatele, které by měly ochránit počítač i citlivé osobní informace

 • Používejte raději dobře známé a renomované weby, hlavně pro on-line nákupy.
 • Nereagujte na nabídky, které přijdou jako spam (v e-mailu, sociálních sítích, instant messagingu...)
 • Všímejte si, na jakou adresu vedou odkazy, ještě než na ně kliknete. Nestahujte žádný obsah z neznámých zdrojů.
 • Pozor na jakékoliv podezřele výhodné nabídky.
 • V neznámých Wi-Fi sítích neprovádějte on-line nákupy a nepoužívejte internetové bankovnictví.
Dave Marcus z laboratoří McAfee Labs k této problematice řekl: „Pro kybernetické podvodníky jde samozřejmě stále o výnosný byznys. Spoléhají na to, že uživatelé nebudou kvůli předvánočnímu stresu dostatečně obezřetní.“

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud