Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

E-book čtečky od Microsoftu končí

Josef Mika 05.12.2014

Microsoft oficiálně ukončil svou spolupráci s americkým vydavatelstvím Barnes & Noble, další vývoj čtečky Nook byl zastaven. Firma se tak s trhem e-knih loučí se ztrátami ve stovkách milionů dolarů.

Jak Microsoft oznámil, společnost ukončila spolupráci s US nakladatelstvím Barnes & Noble a nechá se vyplatit. „Vyplatit“ v tomto případě znamená, že Microsoft dostane od svého partnera hotovost a akcie v celkové hodnotě 125 milionů dolarů. Tomuto příjmu ale předcházela investice z roku 2012 ve výši 605 milionů dolarů. Tehdy Microsoft koupil 17,6% podíl ve společném podniku Nook Media. V poslední době Microsoft vlastnil ještě 16,8 % akcií.

nook

Microsoft Nook: Nový už nebude

Amazon je příliš silný

Microsoftu a Barnes & Noble nebyli schopni porazit svého mocného konkurenta Amazon. Se svými Kindle čtečkami ovládá velkou část trhu v Americe i v Evropě, Microsoft Nook nehrál ve statistikách nikdy žádnou významnou roli. Nevyšel ani plán Microsoftu na umožnění čtení e-knih prostřednictvím příslušných aplikací na PC, tabletech a smartphonech s operačním systémem Windows.
Již na začátku května 2014 klesly prodeje divize Nook o 35 % na 370 milionů eur. V té době management Barnes & Noble rozdělil firmu do dvou samostatných společností, aby se oddělily kamenné obchody a divize e-knih. V poslední docházelo mezi Microsoftem a Barnes & Noble navíc ke stále častějším neshodám ohledně strategie. Zatímco Microsoft se z trhu elektronických knih zcela stahuje, Barnes & Noble chce nyní pokračovat v e-knihách samostatně.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud