Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Edge nás sleduje a prozrazuje, které stránky navštěvujeme: jde to naštěstí vypnout

Jiří Palyza 27.04.2023

Uživatelé prozkoumali prohlížeč Edge integrovaný do Windows a zjistili, že předává adresy téměř všech navštívených webových stránek vyhledávači Bing. Ti z vás, kdo nechtějí přecházet na jiný browser, mohou funkci vypnout.

Kapitoly článku

Že se v prohlížeči uchovává historie navštívených stránek, není žádné tajemství. Dá se to snadno promazat. U prohlížečů postavených na Chromiu (Chrome, Edge apod.) stačí kombinací [Ctrl]+[H] otevřít okno "Historie" a zde v dostupné nabídce vybrat "Vymazat údaje o procházení". V zobrazeném okně si už můžeme vybrat, co vše chceme promazat a za jaký časový úsek.

Vyplatí se pravidelně mazat historii včetně cookies a paměti cache. Pokud sdílíte počítač s dalšími uživateli, měla by to být povinnost.

Uživatelé ale zjistili, že to není zdaleka všechno. URL adresy téměř všech navštívených stránek předává prohlížeč Edge, který je součástí Windows, rozhraní vyhledávače Bing (bingapis.com/api/v7/followweb/isfollowable).

Tento přenos dat není nikde dokumentován a ani u předchozích verzí prohlížeče o tom nikde nepadla zmínka. Zdá se, že za toto špionské chování může nová funkce "creator follow", která je ve výchozím nastavení aktivována. Microsoft k tomu uvedl, že v současnosti tuto záležitost prověřuje.

Do té doby uživatelé samozřejmě mohou svůj prohlížeč změnit a přejít na Chrome, Firefox nebo jiné alternativy. Je ale také možné funkci deaktivovat a přenos dat z Edge do Bigu zastavit.

URL se předává ve formátu čistého textu

edgefollow

Za předávání informací o navštívených webech může funkce creator follow, která je určena především pro sociální sítě. | Zdroj: Windows 10/Edge

Vypadá to, že se problém týká všech uživatelů Windows 10 a 11, kteří používají Edge ve verzi 112.0.1722.34 nebo vyšší. Od této verze je ve výchozím nastavení funkce "creator follow" aktivována. Už nějakou dobu existuje, ale dříve byla omezena pouze na stránky sociálních sítí, jako například YouTube nebo Pinterest.

Jejím cílem bylo zajistit, abyste byli pravidelně informování o novém obsahu na sociálních sítích například v případě, kdy tam sledujete některého uživatele. Pokud například spustíte nějaké video na YouTube, jeho adresa se v prostém textu přepošle na stránku bingapis.com.

Zdá se ale, že se do funkce vloudila chyba. Edge skutečně na začátku načte seznam stránek, pro které funkce dává smysl, například YouTube nebo Instragram. V současné době se to ale zdaleka netýká jen těchto stránek.

Microsoft má pro funkci sledování tvůrce (creator follow) nastavený základní filtr. Obsahuje seznam několika webových domén, u kterých se přenos na Bing API blokuje. Můžete mezi nimi najít například Pornhub, Wisc nebo Roblox (kompletní obsah filtru viz odkaz DomainFilterMap ve zdrojích na konci článku).

Nicméně vše nasvědčuje tomu, že Edge předává informaci o všech ostatních stránkách, které jste navštívili. Pokud jste tedy sledovali nějaké video na YouTube, od tohoto okamžiku Edge předá všechny adresy navštívených stránek vyhledávači Bing. Vše, na co v prohlížeči kliknete, se tedy v prostém textu předává vyhledávači Microsoftu. To má samozřejmě velké důsledky pro soukromí, zejména když uvážíme, že je funkce ve výchozím nastavení aktivována.

Jak funkci vypnout

edgeprivacysettings

Všechna potřebná nastavení pro deaktivaci špionské funkce najdete v Nastavení prohlížeče. | Zdroj: Windows 10/Edge

Pokud chcete u prohlížeče Edge zůstat, můžete přenos webových adres do vyhledávače vypnout.

1. V nabídce jděte do Nastavení a zvolte položku Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby. Jednoduše se do této oblasti dostanete zadáním edge://settings/privacy do adresního řádku prohlížeče.

2. Přesuňte se do spodní částí stránky s možnostmi do sekce Služby.

3. Zde najdete mnoho položek, které jsou ve výchozím nastavení zapnuté, ale nás bude zajímat jedna konkrétní: "Nechte si poslat oznámení, když tvůrci, které sledujete, publikují nový obsah". Toto nastavení deaktivujte.

4. Vypněte také funkci "Zobrazovat návrhy pro sledování tvůrců v Microsoft Edge"

5. Po restartu prohlížeče už Edge nebude webové adresy do vyhledávače Bing odesílat.

Systém Windows je už léta kritizován za to, že shromažďuje příliš mnoho údajů o uživatelích. Pokud s tím chcete něco udělat, můžete to řešit pomocí bezplatných nástrojů. Nabízí se například O&O ShutUp10++ nebo W10Privacy.

Zdroj: The Verge, RedditBingapis.com/DomainFilterMap


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud