Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Eset popsal vylepšený vyděračský malware pro OS Android

redakce 31.07.2014

Bezpečnostní experti společnosti ESET popsali vylepšenou verzi malware Android/Simplocker. Chová se již velmi podobně jako známý policejní virus, který útočí na uživatele počítačů.

Obava, že vyděračský malware Android/Simplocker, zachycený v červnu 2014 na ukrajinském a ruském internetu, je jen testovací fáze nového typu malware, se potvrdila. Nová verze Simplockeru, zachycená bezpečnostními řešeními společnosti ESET, má rozšířené spektrum napadených souborů, požaduje vyšší výkupné, hůř se odstraňuje – a především je v angličtině. „To vše dohromady znamená, že z kuriozity, kterou jsme objevili před šesti týdny, vyvinuli zločinci reálnou hrozbu s globálním dosahem,“ uvádí Róbert Lipovský, analytik
z bratislavské centrály společnosti ESET.

Simplocker je trojan, který po instalaci zablokuje displej mobilního přístroje a zobrazí na něm upozornění, které se tváří jako zpráva od americké federální policie FBI. Tvrdí se v něm, že přístroj byl zablokován z důvodu nelegálních aktivit, jako jsou dětská pornografie nebo rozesílání spamu, a že k odblokování je nutné zaplatit prostřednictvím služby MoneyPak 300 dolarů. Ke zvýšení důvěryhodnosti obsahuje zobrazená stránka logo FBI a hlavně snímek uživatele, který Simplocker pořídí automaticky pomocí přední kamery přístroje.

fbi-ransom-nahled

Vedle angličtiny (původní verze byla pouze v ruštině) a zdražení (původně pouze 260 ukrajinských hřiven, tedy cca 16 EUR) obsahuje Simplocker také technické inovace. Především rozšiřuje okruh typů souborů, které na SD kartě přístroje zašifruje. Vedle obrázků a videosouborů nově šifruje také komprimované soubory ZIP, 7z a RAR. „To je nepříjemné, protože Simplocker nyní zašifruje také zálohy, které jsou uložené právě v komprimovaných archivech,“ vysvětluje Róbert Lipovský. Druhou technickou inovací je, že Simplocker nově vyžaduje instalaci s administrátorskými právy. To komplikuje odstranění tohoto trojana z infikovaného přístroje; na druhou stranu je to pro uživatele příležitost identifikovat aplikaci jako pochybnou.

fbi-ransom2-nahled

Instalace aplikace s právy administrátora je výjimečný požadavek. Uživatelé by měli takové instalace povolit pouze v případě, že jsou si stoprocentně jisti, jakou aplikaci instalují,“ doporučuje Róbert Lipovský.

Tvůrci Simplockeru se snaží ostražitost uživatele otupit tím, že aplikace se tváří jako zcela neškodná – v aktuální verzi jako přehrávač Flash video. „Nepochybně vzniknou další verze tohoto malware, které budou využívat různých metod sociálního inženýrství, aby nepozorné uživatele přesvědčily k instalaci,“ varuje Róbert Lipovský.

Vyděračský malware Simplocker sice v nové verzi zkomplikoval uživatelům možnost ručního odstranění (jsou k němu potřeba administrátoská práva, která při zablokovaném displeji není snadné nastavit), ale naštěstí zatím stále používá jen velmi slabé šifrování. Proti existují způsoby, jak problém vyřešit: uživatelé, kteří se stali obětí tohoto malware, mohou využít například bezplatnou aplikaci ESET Simplocker Decryptor.

Nejlepším řešením je dodržovat při instalaci aplikací a vůbec při pohybu na internetu bezpečnostní pravidla. Je totiž jen otázkou času, kdy bude mobilní vyděračský malware vylepšen o kvalitní šifrovací algoritmus. Neopatrní uživatelé se pak ocitnou v neřešitelné situaci,“ uzavírá analytik společnosti ESET Róbert Lipovský.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme