Přejít k hlavnímu obsahu

EU nařizuje: ode dneška je zákaz dodávek dalších typů zářivek a výbojek – které to jsou?

Jiří Palyza 25.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Od této soboty, tedy 25. února, je na trhy Evropské unie zakázáno dodávat několik typů světelných zdrojů. Co byste o tomto omezení měli vědět a co už si do budoucna nekoupíte.

Kapitoly článku

Pamatujete si ještě na konec klasických žárovek? Postupně docházelo k omezování jejich prodeje. Od té doby se podobného zákazu na trzích EU dočkaly i některé další typy světelných zdrojů. Od 25. února 2023 nařízení zákaz opět rozšiřuje, a to o některé zářivky.

Proč se zakazují zářivky?

Abychom ale byli přesní, zářivky můžete používat i nadále a zatím si je budete moci i koupit. Od 25. února ale mají společnosti zakázáno uvádět na trh v EU některé varianty těchto výbojek. Znamená to, že přijde okamžik, kdy už jejich zakoupení nebude možné. Až vám tedy přestane fungovat stávající zářivka, novou už neseženete.

V pozadí celé věci je směrnice EU, jejímž cílem je omezit nebezpečné látky v elektrických a elektronických zařízeních. Patří sem i rtuť, která je obsažena v některých světelných zdrojích.

Experti z oboru k tomu dodávají, že ve skutečnosti toto nařízení platí už 15 let. Výrobci ale mohli žádat o výjimku, pokud v té době nebyla k dispozici alternativní technologie. Výjimky ale nebyly prodlouženy.

Zákaz zářivek v EU: tyto výrobky si už do budoucna nekoupíte

t5rod

Na trh v EU se už nesmějí dodávat kruhové zářivky s označením T5. Starší typy úsporných výbojek s elektronikou uvnitř už byly omezeny v roce 2021. | Zdroj: Izumi/Unsplash

Na trhy ve státech Evropské unie se tedy od 25. února 2023 nesmějí dodávat zářivky kruhového tvaru, které mají označení T5.

Týká se to také kompaktních zářivek a zářivkových těles s označením CFLni

Modely, kterých se to týká, by se ale neměly zaměňovat s dlouhodobě oblíbenými úspornými výbojkami, které rovněž patří do skupiny kompaktních světelných zdrojů. Rozdíl je ale v tom, že u těchto modelů je elektronika potřebná k jejich funkci zabudována v jejich kompaktním provedení, je jejich součástí, tedy "uvnitř".

Klasické zářivky používají elektronický předřadník, který není součástí výbojkové trubice, ale je umístěn v rámci instalace svítidla nebo zářivkového tělesa. Ani tyto typy se ale nesmějí od roku 2021 dodávat na trhy EU.

Další modely se dostanou na řadu letos v létě. Mohou ale existovat výjimky pro průmyslové provozy. Například pro speciální svítidla, určená ke kontrole laku automobilů.

Jak poznáte, zda se to týká i vašeho svítidla

Klasická zářivka má tvar světelné tyče nebo je ve tvaru kruhu. Kompaktní úsporné výbojky jsou obvykle menší a jsou to zpravidla spirálovitě zakřivené nebo vzájemně propojené trubice, které mají obvykle menší průměr. Jinak řečeno, kompaktní výbojka vypadá jako klasická zářivka, jen je tenčí a několikrát ohnutá či stočená, aby zabírala menší místo. Často je také vybavena klasickou šroubovací paticí, aby ji šlo použít jako přímou náhradu klasických žárovek.

Dnešním omezením dotčené světelné zdroje jsou klasické zářivky v kruhovém tvaru. Můžete na nich také najít označení, jehož součástí bude specifikace T5. To určuje průměr trubice. V případě T5 je to přibližně 15 mm.

Jaké alternativy jsou k dispozici?

ledretrofit

Světelné zdroje "LED retrofit" jsou často k dispozici také jako náhrady klasických šroubovacích žárovek s velkým závitem E27. | Zdroj: Patrick Tomasso/Unsplash

Jsou to svítidla s technologií LED, také někdy označovaná jako LED retrofit. Vypadají stejně jako zářivky a lze je v mnoha svítidlech použít.

Pozor ale na svítidla s předřadníkem, tam by vám náhrada nefungovala. Pokyny zpravidla najdete na obalu nebo v návodu k použití LED trubice. Případně se zeptejte při nákupu.

Případně si můžete (nechat) svítidlo upravit. Elektrikář může provést konverzi; například předřadník odstranit a upravit vnitřní zapojení. Případně lze celý vnitřek svítidla vyměnit za novou vložku, kompatibilní s LED.

To, zda se přestavba vyplatí, zvažte podle souvisejících nákladů. Ty se samozřejmě mohou u jednotlivých svítidel lišit podle toho, zda se jedná o jednoduché světlo do sklepa, nebo drahý designový kus, ke kterému máte osobní vztah.

Pokud bylo svítidlo dříve stmívatelné, zkontrolujte, zda stmívání funguje i s náhradní LED technologií. Může se stát, že bude blikat nebo nepůjde stmívat.

Do budoucna se orientujte podle těchto hodnot

Při nákupu nového světelného zdroje si dávejte pozor na hodnoty světelného toku, které vyjadřují jas. Vysoká hodnota světelného toku (lm) znamená podle spotřebitelských poraden vysokou svítivost. Hodnota barevné teploty v Kelvinech (K) udává barvu světla.

Modely s hodnotou 2700 až 3300 svítí teplou bílou, hodnota 2700 K je příjemná až žlutá, která je hodně podobná světlu z klasických vláknových žárovek.

Hodnoty 5300 K a více se považují za denní bílou.

Srpen až září: na řadu přijde zákaz dalších světelných zdrojů

Od 25. srpna se zákaz bude týkat lineárních zářivek s označením T5 a T8. Zejména tyto zářivky se nacházejí v mnoha domácnostech. Zářivky T8 jsou trubice o průměru přibližně 25 mm.

Hned krátce poté, od 1. září, nastává konec halogenových výbojek s označením G4, GY6.35 a G9. Podle směrnice EU o ekodesignu se poté ani tyto světelné zdroje nebudou moci prodávat na trzích EU. I ty ale půjde nahradit pomocí odpovídajícího LED retrofitu.

Termíny zákazu dodávek světelných zdrojů na trhy EU v roce 2023

25. února 2023 kruhové zářivky s označením T5
25. února 2023 kompaktní zářivky s označením CFLni
25. srpna 2023 tyčové zářivky s označením T5 a T8
1. září 2023 halogenové výbojky s označením G4, GY6.35 a G9

Zdroj: WATT24


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme