Přejít k hlavnímu obsahu

Europol dopadl čtyři hackery ze skupiny 8Base: všichni jsou z Ruska

Jakub Fišer 13.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Evropský policejní úřad pro potírání organizované trestné činnosti (Europol) dopadl čtyři hackery ze skupiny 8Base, která útočila ransomwarem známým jako Phobos firmám v Evropské unii (EU), ale i mimo ni. Nikoho nepřekvapí, že útočníci byli původem z Ruské federace.

Kapitoly článku

Ruští hackeři dopadeni

V úterý oznámil Europol, že dopadl čtveřici hackerů, která vedla zločineckou skupinu 8Base známou svými ransomwarovými útoky. Zásadní průlom v potírání kybermafie se podařil za přispění policejních složek z Evropské unie, mimo jiné i Policie České republiky, ale také britské Národní kriminální agentury (NCA) nebo americké FBI.

„Všechny tyto osoby, které jsou ruské národnosti, jsou podezřelé z nasazení varianty ransomwaru Phobos, který od obětí v Evropě i mimo ni vymáhá vysoké částky. Zároveň bylo odstaveno 27 serverů napojených na tuto zločineckou síť,“ informoval Europol.

Dopadení předcházely podobné operace v minulých letech. V roce 2023 zatkl Europol spolupracovníka 8Base v Itálii, o rok později v létě dopadl jednoho z hlavních vývojářů viru Phobos v Jižní Koreji.

Mohlo by vás zajímat

Ransomware Phobos

Relativně mladá hackerská skupina 8Base během svého působení napadla například Rozvojový program OSN či Komisi pro mořský rybolov v Atlantiku, podle Europolu však soustředila své kyberútoky až na 400 firem po celém světě.

Ransomware Phobos, který tato hackerská skupina používala, využívá nejčastěji podvodné e-maily se škodlivými přílohami nebo odkazy. Při silné infikaci firemního počítače nebo sítě umí zneužít protokol vzdálené plochy (RDP) či dokonce deaktivovat firewall.

Data, která ve firemní síti ukradne, pak z napadených počítačů smaže a požaduje výkupné. Phobos je cílen najmě na menší a střední firmy s omezenými finančními prostředky na placení velkého výkupného. Podle společnosti Heimdal činí průměrné výkupné u menší firmy necelých 19 tisíc dolarů, tedy asi půl milionu korun.

Zdroj: Europol, Heimdal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme