Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Evropská unie chce rozdělit Google

redakce 22.11.2014

V Evropském parlamentu se možná již příští týden bude hlasovat o usnesení, požadujícím rozdělení Googlu na vyhledávač a další služby.

Důvody, proč se bude Evropský parlament Googlem zabývat, spočívají v obavách z možnosti zneužívání jeho monopolního postavení. Nejedná se přitom o první spor o dominanci Googlu v Evropské unii. Evropská komise již dříve uvažovala o možnosti donutit Google odhalit svůj vyhledávací algoritmus. To se ale ukázalo jako nereálný požadavek.

google-thumb-950x534-12113-nahled

Současný vývoj je jen dalším kolem zápasu, ve kterém Evropská komise již několik let řeší stížnosti na zneužívání dominantního postavení Googlu na internetovém trhu v Evropě. Samozřejmě může jít i o něco více, například o donucení Googlu platit v Evropě vyšší daně.

Tlak orgánů Evropské unie na Google každopádně sílí, a to i ze strany nového evropského komisaře pro digitální agendu Günthera Oettingera, který už Googlu pohrozil zavedením speciální daně za využívání obsahu internetových médií ve svém vyhledávání.

Po absurdních sporech Evropské komise s Microsoftem, který si za integraci doplňkového softwaru (internetového prohlížeče a multimediálního přehrávače) do Windows vysloužil pokuty v úhrnné výši kolem 3 miliard dolarů (asi 60 miliard korun) se má Google v Evropě jistě na co těšit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme