Přejít k hlavnímu obsahu

Evropská unie nasype do umělé inteligence 200 miliard: rozjede i vývoj čipů

Jakub Fišer 12.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Představitelé Evropské unie na summitu v Paříži věnovanému umělé inteligenci oznámili masivní investici do této technologie. Evropské společenství chce vytvořit vlastní jazykový model trénovaný na transparentních datech a počítaný na čipech domácí výroby. Evropa zároveň nutně potřebuje představit vlastní technologickou vyspělost v kontextu AI modelů z USA a Číny.

Kapitoly článku

Evropská umělá inteligence

V úterý na pařížském summitu oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová iniciativu InvestAI. V rámci té bude vytvořen nový fond pro vývoj vlastní evropské umělé inteligence, z unijního rozpočtu do něj poputuje 200 miliard eur, tedy asi 5 bilionů korun. Hned 20 miliard eur (501 miliard korun) bude alokováno pro vybudování gigatováren na čipy pro výpočet AI.

„Chceme, aby se Evropa stala jedním z předních kontinentů v oblasti umělé inteligence. […] Umělá inteligence zlepší naši zdravotní péči, podnítí náš výzkum a inovace a posílí naši konkurenceschopnost. Chceme, aby umělá inteligence byla silou dobra a růstu,“ hlásala von der Leyenová na pařízském summitu.

Robot, umělá inteligence
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Ambiciózní „české“ OpenEuroLLM

Jedním z projektů evropské umělé inteligence je i OpenEuroLLM, systém velkých jazykových modelů ve 32 jazycích, včetně češtiny. Vývoj této AI vede Jan Halič z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, ve spolupráci s dalšími 20 evropskými institucemi, včetně výzkumných center a firem.

Podle informací České televize putuje do OpenEuroLLM z avizovaného balíčku zhruba 34 milionů eur, tedy asi 860 milionů korun. Důležitou roli může sehrát i jediný ne-evropský subjekt zapojený do vývoje OpenEuroLLM, a sice americké AMD, které na vývoji spolupracuje s Hajičem prostřednictvím své společnosti Silo AI.

Mohlo by vás zajímat

Závod s USA? Prý ne

Ursula von der Leyenová však odmítá, že by nová iniciativa byla reakcí na závod Ameriky a Číny. „Pravdou je, že jsme teprve na začátku. Hranice se neustále posouvá. A globální prvenství je stále ve hře. A za touto hranicí se skrývá celý svět implementace umělé inteligence.

AI se teprve začíná prosazovat v klíčových odvětvích naší ekonomiky a pro klíčové výzvy naší doby. Na to by se měla Evropa zaměřit. Zavedení AI do aplikací specifických pro jednotlivá odvětví a využití její síly pro produktivitu a lidi,“ uvedla.

Zdroj: Evropská komise, ČT, Lupa


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme