Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Experti varují: mějte se na pozoru, evropské volby lákají podvodníky a šmejdy

Jakub Fišer 29.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Už za méně než dva týdny se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Jako každé volby v posledních letech, i tyto podléhají nejpřísnějším kyberbezpečnostním měřítkům a opatřením. Před zvýšenou frekvencí podvodů, phishingových kampaní a deepfaků na sociálních sítích varují i bezpečnostní experti společnosti Check Point Software Technologies.

Kapitoly článku

Odborníci: Pozor před volbami

Volby do Evropské parlamentu (EP) proběhnou od 7. do 8. června ve všech volebních okrscích v naší zemi. Do té doby ale kampaň jede naplno a podvodníci se chtějí přiživit na všudypřítomných obličejích politiků, které visí doslova všude: na billboardech, na zastávkách hromadné dopravy a pochopitelně všude na internetu.

Hrozí podvodné kampaně snažící se vložit vám dobře známým politikům něco do úst, například investiční rady, doporučení na koupi nějakého EFT nebo akcie.

Společnost Check Point Research tvrdí, že od září loňského roku v našem regionu (centrální a východní Evropa) prověřili 36 parlamentních, regionálních a prezidentských voleb. V nejméně 10 případech z nich došlo k problémům s kyberbezpečnostních, někdy dokonce dezinformací a deepfake zneužívaly přímo politické subjekty proti svým konkurentům.

Mohlo by vás zajímat

Deepfake jako problém pro demokracii

„Deepfake technologie využívají strojové učení a umělou inteligence k vytváření nebo úpravě videí a zvukových nahrávek, aby vypadaly a zněly autenticky. Vyobrazené osoby pak mohou dělat a říkat věci, které ve skutečnosti nikdy neudělaly ani neřekly,“ vysvětluje Check Point v tiskové zprávě.

Navíc experti dodávají, že v kontextu voleb mohou podobná videa poškodit reputaci politiků, šířit falešné zprávy a dezinformace a v konečném důsledku tak ovlivnit rozhodování voličů.

Jak se proti tomu bránit? Vždycky myslete na správné ověřování zdrojů z více stran. Sociální sítě by také měly mít vlastní nástroje pro odhalování deepfake videí, takže by vůbec neměly umožnit jejich sdílení. Na deepfake odkazy si dejte obzvlášť pozor u řetězových e-mailů.

Zdroj: Check Point Research tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud