Vaše profilová stránka na Facebooku může od nynějška vypadat jinak, a nejpozději začátkem příštího roku bude určitě. Facebook, jako obvykle, přehazuje uživatele na novou funkčnost postupně; tentokrát však nemusíte čekat a můžete ostatní předběhnout (cesty zpět pak už není!).
Profil je v něčem přepracován spíše kosmeticky — údaje o uživateli jsou jen trochu jinak roztříděny — v něčem však zásadně, ač změny jsou především ve vzhledu: úplně zmizely horní záložky (nebo karty, chcete‑li) a odkazy na jejich obsah se přesunuly vlevo pod profilovou fotku. Pod nimi je nyní roztažený seznam přátel. Pokud snad nějaké aplikaci ještě někde zůstávala záložka anebo rámeček v levém sloupci, patrně bude nyní vše takové nadobro pryč.
Záměrem Facebooku je, jak jinak, zvýšit užitečnost profilu. I za cenu toho, že se něčeho musíme vzdát a něčemu novému zvyknout. Profil má snáze představit uživatele přátelům (anebo všem, kteří k němu mají přístup). Malé shrnutí v několika řádcích otevírá profil hned pod jménem. Následuje výběr fotografií, na kterých jste byli nedávno označeni.
Profil může zvlášť vyzdvihnout i určité skupiny přátel. Provedeno je to tak, že prostě uvedete některý svůj seznam přátel anebo přátele z některé skupiny. Můžete mít kupříkladu vytvořen seznam pro kolegy z práce, anebo pro spoluhráče z nějakého sportu… I tím se lépe představíte ostatním. Nastavuje se to pod Vztahy/Uvedené vztahy.
Jinak do informací přibyly další položky a některé jsou rozšířeny o možnost údajů podrobnějších. K zaměstnáním můžete připisovat projekty a s kým jste na nich spolupracovali; u vzdělání můžete přidávat předměty a s kým jste na ně chodili. Žel nelze pouze označit spolužáky z dané školy bez uvedení předmětu (ale vyplnit jako předmět tam ovšem můžete, co chcete).
Do „filozofie“ můžete připsat lidi, kteří „vás inspirují“.
Přibyl také oddíl sportů. Co jste nyní zapisovali do aktivit, můžete přenést sem, je‑li to sport, který „s někým hrajete“. Aktivity ovšem také nyní můžete vykonávat „s někým“ a připojovat k nim popis. Do sportu můžete připsat i své oblíbené týmy a oblíbené sportovce…
Zájmům, umění a zábavě však jen přibyly hezčí a větší obrázky.
Nebyl by to Facebook, kdyby se ve funkčnosti nového profilu nenašla malá zradička: vaši přátelé mohou na svém profilu uvést, že podnikají to a ono s vámi — a šup, máte to na profilu také. Když se vám to nelíbí, můžete to zase smazat, až se připojíte a zjistíte to. Jiná pomoc proti tomu není.
Vedle toho jsme si všimli ještě drobných „nevychytaností“ — když přidáte dodatečné údaje k něčemu, co jste už v profilu měli, objeví se vám na zdi zprávička, že jste to celé přidali do svého profilu.
A když nějaký stav odešlete ze svého profilu, a nikoli z hlavní stránky, neuvidíte jej v příspěvcích na hlavní stránce — to je dosti matoucí; přitom vaši přátelé uvidí stav normálně mezi příspěvky ostatními.
Mění se také formátování stavových příspěvků. Řada lidí využívala toho, že stav se vypisoval hned za jménem, k tomu, že psali ve třetí osobě, větami počínajícími jejich jménem. Dalo se to sice chápat i jako z nouze ctnost; každopádně na to musíte s novým profilem zapomenout — za jménem se odřádkuje (v komentářích však ne). A předpokládáme, že přátelé vaše stavy uvidí podle toho, jak kdo už přešel na nový profil…
Na nový vzhled si budeme zvykat, ale možnost uvést podrobnosti k tomu, co považujete pro sebe za důležité, je jistě krokem kupředu. Profil je vlastně vaše „výkladní skříň“, a Facebook se snaží o to, aby byla užitečnější informačně i pěknější na pohled.
Jen dejte pozor, jakým způsobem a v jakých souvislostech vyzdvihnete určité přátele, pokud k tomu přistoupíte. Nechcete přece, aby jiní přátelé získali pocit, že jsou pro vás přáteli méně (ani kdyby to byla pravda).