Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Facebook vylepšuje fotoalba

redakce 06.10.2010

V průběhu října se vám začnou objevovat nové funkce správy fotografií na Facebooku; dotknou se čtyř palčivých oblastí: rozlišení snímků, jejich prohlížení, jejich označování i jejich přidávání.

Facebook konečně podporuje snímky v obstojném rozlišení. Takové jste doposud musili nahrát jinam, když jste je chtěli sdílet. Nyní bude Facebook ukládat nové snímky v rozlišení až 2048 pixelů v každém rozměru. Předtím to bylo pouhých 720 pixelů.

Zveřejněna jsou dvě ukázková alba: od National Geographic a od Sports Illustrated. V nich na první pohled nespatříte nic zvláštního — jen vpravo dole přibyl odkaz „Stáhnout ve vysokém rozlišení“ („Download in High Resolution“).

Nový prohlížeč snímků překryje okno
Nový prohlížeč snímků překryje okno

Je dobré, že lze větší snímky uložit a vaši přátelé si je mohou stáhnout, když chtějí, ale samo o sobě by to bylo trochu málo. Facebook však připravil také zcela nový prohlížeč fotek; jak je dnes obvyklé, překryje vám okno, ve kterém jste na fotku klikli.

Prohlížení má být o dost rychlejší — citelné čekání na každý další snímek by se mělo ztratit. Na dostupné ukázce však nevidíme tlačítko na zvětšení na celou obrazovku a sami si nové prohlížení prozatím nemůžeme vyzkoušet. Kdyby prohlížení přes celou obrazovku chybělo, Facebook by tím za fotoweby nadále zaostával.

### Page Break ###
Nové nahrávání fotek napsané ve flashi
Nové nahrávání fotek napsané ve flashi

Ukládání a označování

Pro samo nahrávání fotek připravil Facebook úplně nový uploader napsaný ve flashi. Na ukázce vidíme, že vysoké rozlišení je v něm nutno zvolit; to je asi rozumné — kdejaká fotka z mobilu asi vysokého rozlišení nepotřebuje.

Na závěr se zmiňme o tom, že půjde také rychleji označovat osoby na snímcích. Facebook pro to využije rozpoznávání obličeje, jež možná znáte z kompaktních fotoaparátů. Jestliže se vás v minulých měsících Facebook někdy v pravém sloupci dotázal, čípak je to obličej, stali jste se „obětí“ testování tohoto rozpoznávání. Když Facebook rozpozná obličej, napříště ho rovnou označí rámečkem, a vám tento krok tedy ušetří — stačí doplnit jméno osoby.

Krom toho můžete označit jednu a tutéž osobu na více snímcích najednou. Již nyní je nad každým fotoalbem tlačítko „Označit osoby na fotkách“ („Tag Photos“). Pak stačí pohodlně klikat na náhledy a všechny značky uložit najednou — úspora času oproti minulosti je mnohonásobná.
Všechny nové funkce jsou určitě velkým krokem správným směrem.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud