Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

FaceTime konečně pro každého: používání oblíbeného video chatu Apple na Androidu a Windows

Jiří Palyza 28.09.2021

Uživatelé iPhonu vědí, že ve FaceTime mají skvělý nástroj pro video hovory. Velkým háčkem ale doposud bylo, že s ním mohli komunikovat pouze uživatelé zařízení od Apple. To se ale mění, a ve verzích iOS 15 a iPadOS 15 jde použít i na Androidu a Windows.

Apple nabízí skvělé produkty, ale otevřenost celého ekosystému není na seznamu priorit příliš vysoko. Apple se chová tak, jakoby všichni používali pouze jeho produkty a ostatní platformy, jako například Android nebo Windows, jsou často ignorovány.

FaceTime je jedou z mnoha ukázek: tato aplikace pro video hovory je uživatelům k dispozici už více než 10 let a je hojně využívána. Problémem je ale její omezení na svět Apple. Volání na iPadu nebo iPhonu je skvělá věc jak pro uživatele, tak i pro Apple, protože platforma dělá svou práci dobře a Apple si mne ruce, protože tím podporuje i prodej svých zařízení.

Rozmach video chatovacích platforem v období protipandemických omezení ale pravděpodobně nebyl tak ziskový, jako v případě konkurence, která funguje na všech systémech. U iOS 15 anebo iPadOS 15, a také s nadcházejícím macOS 12 Monterey, to ale Apple vidí trochu jinak. Zpřístupňuje FaceTime i pro Android, Windows a všechny ostatní systémy.

FaceTime na Androidu, Windows a dalších platformách

facetime

FaceTime v prohlížeči nabízí pouze základní funkce. | Zdroj: FaceTime

Apple odvedl při zpřístupňování služby FaceTime ostatním platformám dobrou práci, ale s minimálním úsilím. Sdílí se pouze odkaz, aplikace FaceTime pro Android nebo Windows neexistuje. Stačí na odkaz kliknout a uživatelé na jiných platformách mohou spustit video chat v prohlížeči.

Ale pozor, Apple doporučuje použít Chrome nebo Edge. Pokusy s Firefoxem mohou vést k chybovému hlášení.

Pokud používáte například iPhone s iOS 15, otevřete FaceTime jako obvykle a v horní části najdete možnost "Vytvořit odkaz". Po klepnutí se objeví různé možnosti sdílení odkazu. Můžete jej poslat přes WhatsApp nebo jiné messengery, e-mailem nebo sdílet přes Twitter.

Připojení k chatu FaceTime

Odkaz se odešle a uživatelé se systémem Android, Windows nebo jinými platformami se k němu jednoduše připojí klepnutím nebo kliknutím. Proces pak pokračuje v prohlížeči. Zadáte jméno a poté musíte v prohlížeči povolit používání kamery a mikrofonu.

Iniciátor hovoru musí vstup externím účastníkům výslovně povolit, poté už se spojení naváže rychle. Přehledná tlačítka umožňují pohodlné zapínání a vypínání mikrofonu a kamery, a kliknutím nebo klepnutím lze zobrazit celou obrazovku. Uživatelé mohou odkaz sdílet, pokud chtějí pozvat ještě více lidí, a pro lepší přehled lze aktivovat zobrazení mřížky.

Další funkce nejsou k dispozici, například není možné změnit pozadí v prohlížeči. Uživatelé Apple si mohou na sebe nasadit memoji a používat 3D zvuk, ale v prohlížeči to nefunguje. Další nevýhoda: chat FaceTime musí být spuštěn ze zařízení Apple; uživatelé Androidu nebo Windows se mohou chatů pouze účastnit, ale nemohou kontaktovat ostatní uživatele prostřednictvím samotného FaceTime.

Speciální funkce FaceTimu na zařízeních Apple

facetime-1

Zobrazení v mřížce slouží k větší přehlednosti. | Zdroj: Apple

Na Androidu a Windows nabízí FaceTime pouze základní funkce pro jednoduché videohovory. Pokud však FaceTime používáte na zařízeních Apple, máte k dispozici několik skvělých funkcí:

Memoji: od iPhonu X je možné používat memoji čili emoji, které si lze individuálně přizpůsobit dle požadavku.

Vytváření "živých" fotografií: v průběhu video chatu si můžete pořizovat živé fotografie, které se poté ukládají do knihovny.

Brzy se objeví SharePlay: na podzim Apple plánuje přidat do iOS 15 funkci SharePlay, která FaceTime také výrazně vylepší. Uživatelé budou například moct společně poslouchat hudbu nebo sledovat filmy a seriály, a zároveň zůstat v kontaktu přes FaceTime. Do budoucna půjde přes FaceTime také sdílet obrazovku.

Portrétní režim: od iPhonu XS je k dispozici také nový portrétní režim, který upraví nasvícení obličeje a změkčí pozadí.

Izolace hlasu: funkce odfiltruje okolní hluk a zajistí, že vám bude dobře rozumět i v prostředí s vyšší intenzitou hluku v pozadí.

3D audio: zejména u skupinových chatů je užitečné neztratit přehled o jednotlivých účastnících. Funkce zajišťuje, že hlasy účastníků vycházejí ze směrů, jak jsou uspořádáni na obrazovce.

Oznámení při ztlumení mikrofonu: stalo se to jistě už každému – máte vypnutý mikrofon a přesto bezstarostně hovoříte k ostatním účastníkům video hovoru. FaceTime nabízí rychlé upozornění a možnost rychle aktivovat mikrofon.

První krok byl učiněn

Apple udělal první krok a zpřístupnil FaceTime pro další platformy. To je dobrý počin šetřící nervy uživatelům, kteří mají přátele a příbuzné nejen ve světě Apple. Samozřejmě by bylo ještě příjemnější mít nad rámec iPhonu a dalších zařízení od Apple k dispozici plnohodnotnou aplikaci pro ostatní platformy, abyste mohli využívat ještě více funkcí. Ale nechceme hned chňapnout po celé ruce, Apple nám nabídl alespoň prst.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme