Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Fairphone 5 je unikátní telefon: má vyměnitelnou baterii a 8letou softwarovou podporu

Jakub Fišer 11.09.2023
Zdroj: Fairphone / model 5 press kit

Na trhu s androidovými telefony není úplně standardem softwarová podpora delší než 3 roky, maximálně potom 5 let. Zcela odlišně to však dělá nizozemská společnost Fairphone, malý výrobce jen s několika málo produkty. Ten sází hlavně na udržitelnost, což se projevuje také u softwarové podpory.

Kapitoly článku

Pokud je vaší mantrou udržitelnost a správný přístup k životnímu prostředí, je pro vás Fairphone ideální produkt. Pro ostatní – včetně konkurentů z řad smartphonových výrobců – je Fairphone spíše jako zjevení něčeho neskutečného. Firma si totiž zakládá na extrémně snadné opravitelnosti svých produktů, všechny mají například vyjímatelnou baterii a také extrémně dlouhou softwarovou podporu.

Eko-mobil Fairphone 5

Nejnovějším přírůstkem je telefon Fairphone 5. Ten byl k vidění také na berlínském veletrhu IFA letos na konci srpna, respektive na začátku září. Čím novinka zaujme? Nabízí zpracování ze 100% recyklovaného plastu, přičemž ještě 70 % vnitřností telefonu pochází z recyklovaných materiálů.

Každý zákazník dostane 5letou záruku, zároveň v plánu je 5 velkých aktualizací Androidu pro Fairphone, to znamená Android 14, 15, 16, 17 a vlastně i 18 (nejde o oficiální potvrzené názvy budoucích Android OS). K tomu ještě o 3 roky déle bude Fairphone dostávat menší bezpečnostní aktualizace.

Zdroj: Fairphone / YouTube

Výbava by mohla být lepší, cena nižší

Po stránce specifikací však jde spíše o střední třídu. Výkon zajišťuje osmijádrový Qualcomm QCM6490 s 2,7GHz taktem procesoru, grafika Adreno 643L. Obrazovka je 6,43″ OLED, rozlišení 1,2K a k dispozici je též 90Hz obnovovací frekvence. Uvnitř telefonu ja 256GB úložiště a 8 GB paměti RAM.

Baterie s kapacitou 4200mAh zvládá až 30W nabíjení a akumulátor je též vyjímatelný, můžete tedy během životního cyklu jednoduše nahradit novým, neopotřebovaným. Z další výbavy se sluší zmínit stereo reproduktory, duální fotoaparát s 50Mpx hlavním a 50Mpx širokoúhlým snímačem.

V ohledu udržitelnosti je Fairphone 5 skutečně velmi povedený kousek a je moc dobře, že tato alternativa k běžným přístrojům existuje. Zrovna moc potěšující ale není cena, která činí 699 eur na oficiálním e-shopu Fairphone. To je v přepočtu zhruba 17 tisíc korun, dalších 13 eur (320 korun) je za dopravu do České republiky. První objednávky se začnou rozesílat tento týden.

Zdroj: Fairphone, GSMArena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud