Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Falešná zpráva o smrti rapera Eminema

redakce 03.08.2010

Uživatele láká erotika, výhodné nákupy a cizí neštěstí. Nedávno na tuto strunu zahráli hackeři při šíření nového typu malwaru.

TrendLabs, celosvětové výzkumné centrum počítačových hrozeb společnosti Trend Micro, zjistilo novou variantu malwaru ZBOT, který rozesílá e-mailové zprávy o smrti hvězdy rapu Eminema. E-mail se „tváří“ jako zpráva ze zpravodajství CBS, které informuje příjemce o údajné autonehodě hvězdy.

Příjemci jsou pak vyzváni ke kliknutí na odkaz, kde najdou podrobnosti, a jsou lákáni i na video přímo z místa nehody. Místo toho jsou uživatelé přesměrováni na stránku, ze které se stáhne „.exe soubor“. Stažený soubor je však trojský kůň. Jakmile je počítač infikován, hrozí nebezpečí odcizení přihlašovacích údajů, hesel do internetového bankovnictví, sociálních sítí a e-mailových účtů.

 „Toto je další příklad toho, jak zločinci využívají zvědavost uživatelů a slavné osobnosti s cílem rozšířit  škodlivý software,“ říká Rik Ferguson, bezpečnostní analytik a poradce Trend Micro. „Přistupujte ke všem takovým zprávám s nedůvěrou, na odkazy zasílané e-maily zásadně neklikejte a buďte ostražití u zpráv nalezených prostřednictvím vyhledávačů. Pokud je zpráva věrohodná, určitě ji najdete na všech důležitých zpravodajských serverech. V každém případě ale zadejte webovou adresu sami nebo použijte svoje záložky.“

Komentář redakce: Klíčovým „prvkem“ tohoto triku je důvěryhodně vyhlížející odkaz (na první pohled mířící na známý zpravodajský web), který ve skutečnosti vede na stránky hackerů. Zajímavé je, že ačkoliv raper Eminem nepatří v České republice k nejpopulárnějším osobnostem, známe celou řadu domácích uživatelů, kteří na tuto zprávu „naletěli“. Dokážete si představit, jaký poprask na internetu by u nás vyvolala například zpráva o autonehodě Karla Gotta?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme