Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Falešný obal měny Libra

redakce 30.06.2019

Podle vlastní prezentace chce Facebook s novou kryptoměnou Libra pomáhat lidem bez klasického bankovního spojení. Skeptici ale kritizují technický koncept skrývající se za novou měnou, a zpochybňují nezištnou motivaci.

Facebook oznámil zveřejnění nové kryptoměny Libra, čímž se postaral o zájem v mnoha oblastech. Uživatelé se ptají, kdy a jak budou nové elektronické peníze uvedeny, centrální banky a dohlížecí úřady vše zvažují – a ti, kteří detailně sledují technologii blockchainu, kritizují, že se u tohoto projektu jedná jenom o falešný obal.

Nástup měny byl dobře připravený. Současně s oficiálním oznámením Facebook zveřejnil whitepaper o měně Libra, a navíc mnoho stran technického vysvětlení v devíti různých jazycích. Podle Facebooku se má jednat o „decentrální blockchain, kryptoměnu s vysokou cenovou stabilitou a platformu pro smart contracts.“ Systémy blockchainu by nabízely šance především pro neprivilegované skupiny obyvatelstva. Libra se proto má stát jednoduchou globální měnou, která chce připravit finanční infrastrukturu pro miliardy lidí.

Snaha o čistý zisk?

Existují však určité rozdíly mezi původním bitcoinem a alternativními měnami Ethereum či Libra. Podle Facebooku je třeba vyvarovat se slabých stránek předchozích systémů. Kritici však tvrdí, že rozdíly jsou natolik zásadní, že se již nedá mluvit o měně Libra jako o skutečné kryptografii. Zároveň vidí motivaci – tedy nikoli snahu pomáhat lidem, kteří nedisponují tradičním bankovnictvím, ale čistý zisk.

Při bližším zkoumání se rychle ukáže, že Libra vůbec není kryptoměnou, píše FT Alphaville, blog Financial Times. Dokonce i v rámci samotné dokumentace Facebooku dochází k výrazným rozporům. 

Libra neznamená decentralizaci

K dokumentaci zřejmě přispělo příliš mnoho autorů a nepodařilo se dohodnout na konzistentní prezentaci, tvrdí blog. Co může a nemůže být nazýváno blockchainem, nakonec není definováno jednotně. Koncept Facebooku je v rozporu s důležitým aspektem obvyklé definice kryptoměn, a sice, že za nimi není žádná ústřední autorita.

Neexistuje skutečná decentralizace měny Libra, protože alespoň zpočátku bude měna kontrolována jejími zakládajícími členy. Jak Facebook oznámil, správní rada se může připojit pouze ke společnostem, které mají tržní hodnotu alespoň 1 miliardu dolarů a potřebují do Libry investovat 10 milionů dolarů. Dosud existuje 28 takových partnerů, přičemž mezi nimi není klasická banka.

Simon Lelieveldt, poradce pro elektronické peníze a regulaci z Nizozemska, nejprve publikoval řadu zpráv na Twitteru a později i delší příspěvek na blogu. Pro něj je Libra spíše drobným vkladem do fondu peněžního trhu než kryptoměna, píše mimo jiné.

Lelieveldt také poukazuje na to, že zacházení Facebooku s termíny ze světa blockchainu se výrazně liší od jejich obvyklého chápání. Například, společnost definuje blockchain jako „distribuovanou databázi na počítačích v síti“, ale není zde žádná zmínka o blocích v řetězci.

Dvě miliardy potenciálních uživatelů

Internetová společnost podporovaná zhruba dvěma miliardami uživatelů by mohla z této technologie udělat průlom. Pro Lelieveldta a dalších pozorovatelů je však nečisté zacházení s terminologií novým důkazem, že Facebook v tomto případě nepůsobí zcela důvěryhodně. Kritici s potěšením citují ještě jeden detail, který ukazuje tímto směrem – podle Facebooku bude další rozvoj Libry kontrolovat nezávislá „Asociace členů“ se sídlem v Ženevě. Taková organizace se zde však zatím neobjevuje – pouze začátkem května zde byla zaregistrována běžná společnost s ručením omezeným, jejíž akcie patří ze 100 procent Facebooku.

[email protected]

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme