Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Fitness trackery: jaké hardwarové funkce vlastně potřebujeme?

redakce 07.09.2021

Před nákupem fitness trackeru – náramků anebo chytrých hodinek – doporučujeme získat přehled o podstatných technických parametrech hlavních funkcí a odlišit je od těch, kterými se firmy sice chlubí, ale nejsou až zas tolik potřeba. Ne všechny jsou opravdu užitečné.

Vymýšlení nadbytečných funkcí výrobku je v technologickém průmyslu dlouhodobým a běžným problémem. Firmy se v marketingových materiálech předhánějí, kdo v přehledu funkcí nabídne delší seznam. To pomáhá udržet uměle nadsazené ceny, ale zařízení je pro uživatele zbytečně komplikované. Určitě máte podobnou zkušenost. Čím jsou věci složitější, tím je větší pravděpodobnost, že se rozbijí, budou se hůř používat a hlavně stojí spoustu peněz.

Úplně stejně to platí u fitness trackerů. Ti, kdo si kupují svůj první fitness náramek nebo chytré hodinky, se nemusí v současných technologiích orientovat úplně do detailu, natož vědět, jaké funkce budou vlastně potřebovat. Před nákupem je proto rozumné vyzbrojit se seznamem povinných hardwarových funkcí a odlišit je od těch, které nepotřebujeme a jejich případná existence bude jen příjemným rozšířením.

Povinné funkce pro každý fitness tracker

fitesstracker-apple

Apple integruje do svých Apple Watch spoustu zdravotních funkcí. V polovině září se očekává představení verze Series 7. | Zdroj: Luke Chesser/Unsplash

Důležitou položkou z hlediska zdravotních funkcí bývá snímač tepové frekvence (HR – Heart Rate). Pohybové senzory, jako akcelerometr nebo gyroskop, ve fitness náramku či chytrých hodinkách zprostředkovávají jednak obecný dohled nad tělesnými aktivitami, ale také umožňují monitoring specifických pohybů v rámci jednotlivých sportovních aktivit. Pokud se k tomu přidá kvalitní monitoring tepové frekvence, dostanete vyhodnocení vaší fyzické aktivity na úrovni, která vám pomůže více porozumět celkové tělesné kondici a zdraví vašeho srdce. Zařízení, jako například Apple Watch, vám dokonce mohou díky softwarovému zpracování monitoringu tepové frekvence poskytovat varování při příznacích nepravidelného srdečního rytmu.

Nejpřesnější snímače HR můžete dnes nalézt v hrudních pásech, které pracují na principu EKG (elektrokardiografie). Lze však využít i funkce chytrých hodinek od známých výrobců, ke kterým patří Apple, Garmin, Polar, Suunto a dalších, které vám poskytnou díky speciálním optickým sensorům spolehlivý monitoring vaší tepové frekvence ze zápěstí.

Svůj význam má odolnost provedení

Další položkou na vašem seznamu požadavků by měl být robustní a odolný design. Zařízení by mělo být minimálně voděodolné, což znamená, že odolá potu a lehkému dešti. Lepší je požadovat stupeň krytí alespoň IP68, aby bylo zařízení chráněno před prachem, ponořením do vody nebo sprchováním. Pokud hodláte nosit zařízení při plavání, budete chtít hodnocení 5ATM (nebo vyšší), které na většině fitness trackerů už najdete také. Velká řada nositelných zařízení potřebnou odolností proti vodě už vybavena je, ale vždy tomu tak nebylo. Pokud tedy kupujete starší model, mějte to na paměti.

Klíčovou položku, jakou je kapacita akumulátoru zařízení, vybírejte podle vašich osobních potřeb. U chytrých hodinek pro všeobecné použití je typickým údajem 24 hodin a jejich každodenní nabíjení je dostačující. Pokud chcete monitorovat i kvalitu spánku, je lepší najít typ, který vydrží bez nabíjení alespoň 48 hodin, nebo ještě lépe až pět dnů. Pokud se často účastníte maratonů nebo týdenních tréninkových kempů, je načase začít se poohlížet po značkách jako Garmin nebo Coros, které nabízejí zařízení až s týdny výdrže. Několik modelů hodinek Garmin dokonce umožňuje solární dobíjení, které provoz bez potřeby připojení k nabíječce ještě prodlouží.

Vybrané funkce pro vybrané používání

fitnesstracker-joga

Pokud se věnujete józe, plavání, nebo jiným převážně indoorovým aktivitám, funkce GPS budou pravděpodobně nadbytečné. | Carl Barcelo/Unsplash

Pokud holdujete běhu, chůzi, turistice nebo cyklistice, asi nebudete chtít dělat kompromisy v případě GPS. Podle polohy vašeho domácího sportoviště můžete také chtít rozdílnou podporu pro satelitní sítě Galileo (evropská) a GLONASS (ruská). Pokud plánujete navigaci bez telefonu, budete potřebovat tracker s offline mapami. To poskytují značky jako Garmin a Suunto, ale tady počítejte s tím, že si připlatíte.

Mobilní telefony propojené s fitness trackerem jsou užitečné, nicméně mohou být méně důležité, než byste mysleli. Pokud běháte venku, pravděpodobně máte u sebe i svůj telefon. A pokud ne, tak asi k běhu nebo jízdě na kole využíváte offline ukládání hudby, podcastů a dalších dat do paměti zařízení. Přímé připojení fitness trackeru k mobilní síti je užitečné pro lidi, kteří si nemohou vzít telefon, ale potřebují zůstat online s živými navigačními daty. Pokud je komunikace zásadní, budete chtít také podporu telefonních hovorů a messagingu.

Funkce pulzního oxymetru (SpO2), který měří nasycení krve kyslíkem, je spíš jen výhoda. I když uživatelé měli nedávno o zařízení s touto funkcí hlavně díky Covidu poměrně velký zájem. Hodnota saturace krve kyslíkem může ale být užitečná pro sportovce, kteří měří výkon pomocí statistiky, známé jako VO2max. Několik společností, jako Fitbit a Withings, umožňují ve svých zařízeních detekci spánkové apnoe. Oxymetr je vsak vhodný pouze pro specifické zdravotní problémy, spojené s dýcháním – pokud saturace pravidelně klesá pod 90 %, je čas navštívit lékaře.

Senzory jako kompas, výškoměr nebo barometr, které také často ve výbavě fitness trackerů bývají, jsou obecně vyhledávány kvůli přesným údajům o nadmořské výšce a pohybu. Mohou být například cenné, když cestujete po divočině a potřebujete vědět, kterým směrem se vydat pryč od civilizace. Pokud se ale věnujete aktivitám, jako například józe nebo plavání v bazénu, jsou pro vás zbytečné.

Požitek z luxusu: módní vlnou jsou funkce EKG (elektrokardiografie)

Měření tepové frekvence při pohybových aktivitách dnes zajišťují nejčastěji hrudní pásy. Implementace, založené na monitoringu ze zápěstí, jsou užitečné spíš pro zachycení extrémní variability srdeční frekvence a/nebo atriální fibrilace síní (AFib). To ve skutečnosti ale vyžaduje, abyste seděli několik vteřin v klidu s prstem na displeji zařízení. A pokud máte podezření na problémy se srdcem, určitě je lepší poradit se s lékařem a nenechávat to jen na EKG z vašeho zápěstí.

Některá zařízení dnes uživatelům nabízejí vlastní tréninky a koučování. To vše je implementováno do systému zařízení, což je sice sám o sobě super nápad, ale ne pro každého. Tracker, který podporuje koučování, vyžaduje kvalitní displej, dostatečný výkon procesoru a paměťové úložiště.

Nicméně z pohledu reálných možností většiny zařízení budete mít k dispozici omezené možnosti animace a zobrazení. Pokud tedy se systematickým tréninkem začínáte, je tedy lepší spolupracovat na vylepšení vaší formy nebo sestavení strukturovaného tréninkového plánu s osobním trenérem, který vás zároveň také naučí základy. Integrované koučování funguje nejlépe na středním výkonnostním stupni, kde uživatelé spíše, než učení, potřebují motivaci. Budování běžecké formy na amatérské úrovni není tak složité, takže pokrok ve výkonnosti je spíš o stimulaci.

Kvalitní sledování spánku má tři hardwarové požadavky: pohybové senzory, snímače HR a dostatečnou výdrž akumulátoru alespoň na celou noc. Zařadili jsme to do kategorie „luxus“, protože ti z mála, kdo to reálně využijí, jsou například uživatelé, kteří se pokoušejí diagnostikovat spánkový neklid. Nicméně i běžnému člověku může nošení fitness trackeru do postele nabídnout užitečné funkce, například pro komfortní buzení.

Některá zařízení lze nastavit tak, aby vás probudila ve fázi lehkého spánku. Pokud to neumí, vibrační buzení na zápěstí vás rozhodně z postele dostane, a to aniž by rušilo někoho dalšího v okolí.

Společnost Garmin nabízí související softwarovou metriku s názvem Body Battery, což je metafora pro "stav nabití" vašeho těla energií, a tedy jeho připravenost na fyzickou aktivitu. Funkce kombinuje data o HR, stresu a průběhu fyzických aktivit za účelem získání hodnot tzv. energetických rezerv.

Zabudovaný mikrofon pro hlasové asistenty má smysl jen tehdy, když je technologie ve vašem fitness trackeru připojena ke stejné platformě. Pokud tedy máte v hodinkách Android a účet na Googlu, mohl by například váš Google Assistant jediným hlasovým povelem zapnout doma světla, klimatizaci nebo rádio. Pokud ale vše, co děláte, je jen zahájení a ukončení tréninku, nevyplatí se za zabudovanou hlasovou technologii utrácet.

Tipy na nákupy

fitnesstracker-display

Podle typu nejvíce provozované aktivity je také dobré posoudit ergonomii: čitelnost displeje a dostupnost ovládacích prvků hodinek. | Zdroj: David Švihovec/Unsplash

Samotné hardwarové funkce fitness náramků nebo chytrých hodinek by neměly rozhodovat o tom, co si koupíte. Jakmile si stanovíte prioritu vlastních požadavků, dalším vaším krokem by mohlo být zvážení recenzí, pověsti značky a kvality souvisejících telefonních aplikací. Na mnoha e-shopech i jinde najdete spoustu levných generických fitness trackerů. Jedna věc je ale důležitá. Dražší model od zavedené značky se vyplatí z hlediska odolnosti a podpory aplikací.

Osobní zkušenost s aplikací je pro nákup skutečně zásadní. Kvalitní senzory a systém ve fitness trackeru je jen jedna polovina celého ekosystému, který si pořizujete. Tou druhou je kvalitní aplikace, která hodnotí vaši reálnou kondici, vysvětluje, co znamenají různé údaje a vyzývá vás, abyste to dělali lépe. Nejlepší aplikace vás zavedou na dlouhodobou cestu a nabídnou tipy a cvičební plány, se kterými vaši kondici zlepšíte. Doporučujeme buď otestovat aplikace pro zařízení, která zvažujete, nebo si alespoň prohlédnout jejich recenze a screenshoty obrazovek.

Vyhodnoťte si, zda nejsou některé funkce pro vás opravdu zbytečné. To vám pomůže ještě nějaké peníze ušetřit. Sice bude velmi lákavé pořídit si v rámci rozpočtu to nejnadupanější zařízení, ale může být výhodnější zakoupit sice míň vybavený, ale kvalitnější a spolehlivější značkový typ.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme