Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Fortinet: 51 % zaměstnanců je ochotno porušit firemní bezpečnost

redakce 12.11.2013

Mladá generace zaměstnanců odmítá akceptovat zákazy zaměstnavatelů používat pro práci vlastní zařízení a nejnovější technologie. Firemní data ukládají na svých soukromých účtech v cloudových službách.

Kapitoly článku

fortinet-survey-infographic-lores-nahled

Společnost Fortinet vydala výsledky celosvětového průzkumu, který mapuje vztah mladých lidí k moderním technologiím a současně k firemním předpisům. Výsledky ukazují, že lidé z generace Y (tj. 20–29 let) odmítají firemní bezpečnostní politiku, pokud omezuje používání vlastních zařízení a soukromých úložišť v cloudu pro pracovní účely. Taktéž chtějí používat při práci další zařízení, jako jsou chytré hodinky, automobily komunikující přes bezdrátové sítě či brýle Google Glass.

BYOC – soukromý cloud pro práci

Nový výzkum (Fortinet Internet Security Census 2013) také popisuje, jakým způsobem a v jaké míře se mladí lidé stávají oběťmi kybernetické kriminality – nakolik jsou jejich vlastní zařízení bezpečná. Studie analyzuje rovněž zvyk generace Y ukládat firemní aktiva na soukromé účty cloudových služeb; v této souvislosti má po vzoru pojmu BYOD (Bring Your Own Device) smysl zavést novou zkratku BYOC – Bring Your Own Cloud.

Respondenti průzkumu se o IT politice svého zaměstnavatele často vyjadřovali pozitivně, nicméně 51 % uvedlo, že by zákaz používání soukromých zařízení pro pracovní účely prostě odmítlo respektovat. 36 % účastníků průzkumu odmítá dodržovat předpisy, které zakazují ukládat firemní informace v cloudových službách, jako je např. Dropbox. 48 % lidí by porušilo firemní předpisy, pokud by omezovalo pracovní využívání různých chytrých hodinek, brýlí Google Glass nebo jiných podobných nových výrobků. V této souvislosti 16 % respondentů soudí, že chytré brýle či hodinky se na pracovištích rozšíří prakticky okamžitě, 33 % se domnívá, že nejprve bude muset poklesnout jejich cena. Pouze 8 % účastníků průzkumu je k těmto výrobkům skeptických.

Kolik zaměstnanců by zapřelo únik firemních dat?

Až 70 % respondentů ve studii uvádí, že k práci používají své osobní účty na webových službách, 12 % přiznává, že se zde uchovávají i pracovní hesla; 16 % finanční informace, 22 % citlivé podnikové dokumenty, jako jsou smlouvy a plány, 33 % informace o zákaznících.

Celých 32 % účastníků ankety zcela důvěřuje veřejným cloudovým službách i pro ukládání důvěrných informací, nedůvěru v tomto ohledu vyjádřilo pouze 6 % lidí. Za asi nejvarovnější lze pokládat údaj, podle něhož by v případě kompromitace soukromého, pro pracovní účely však používaného zařízení, 14 % respondentů firmu o incidentu vůbec neinformovalo. Naopak pozitivním zjištěním je, že čím intenzivněji jsou zaměstnanci zapojeni do trendu BYOD, tím lépe jsou také informování o souvisejících rizicích a bezpečnostních hrozbách.

O průzkumu

Průzkum Fortinet Internet Security Census 2013 provedla na objednávku společnosti Fortinet nezávislá firma Vision Critical. Dotazování se uskutečnilo mezi lidmi ve věku 21–29 let, kteří jsou zaměstnáni na plný úvazek a vlastní smartphone, tablet nebo notebook. Průzkumu se účastnilo 3 200 respondentů z 20 zemí (Brazílie, Kanada, Chile, Čína, Kolumbie, Francie, Německo, Hongkong, Indie, Itálie, Japonsko, Korea, Mexiko, Nizozemsko, Polsko, Rusko, Španělsko, Taiwan, Velká Británie a USA).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud