Zatímco u „full-frame“ zrcadlovky s rozlišením 20 megapixelů můžete pořídit nezašuměné snímky ještě při zvolení hodnoty ISO 3200, s mnohem menším senzorem APS-C se stejným rozlišením už budou fotografie při takovéto úrovni ISO znehodnocené barevným šumem. Máme však pro vás několik triků, které v této situaci pomohou.
První metoda spočívá v tom, že na fotoaparátu nastavíte nižší hodnotu ISO. Abyste vyvážili chybějící světlo, umístěte fotoaparát na stativ a nastavte delší expoziční čas. Pokud vám nevadí nižší hloubka ostrosti, můžete si poradit i tak, že více otevřete clonu (nastavíte nižší clonové číslo).
Další možností, jak fotografovat s nižší hodnotou ISO, je použít objektiv s vysokou světelností. Praktickým nástrojem jsou objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, jelikož jsou cenově dostupné a mají díky konstrukční jednoduchosti právě mnohem lepší světelnost.
Třetí možností je Photoshop. Barevný šum, který vyplývá z použití vysoké hodnoty ISO, se projevuje především v tmavších oblastech snímku v tmavší barevné škále, jinými slovy v levé části histogramu. Pokud vyfotografujete mírně přeexponovaný snímek, snížíte tím i artefakty v obraze. Na správnou úroveň pak můžete fotografii vylepšit právě pomocí Photoshopu.