Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Fujitsu v Česku končí: výrobce počítačů nezvládl následky covidové krize

Jakub Fišer 10.08.2023

Japonská společnost Fujitsu podniká na českém trhu více než 15 let. Nyní se však podle dostupných informací nejen z našeho trhu částečně stahuje, přestane prodávat stolní počítače a notebooky. S odkazem na anonymní zdroj o tom informoval server e15.

Kapitoly článku

Aktuální situace na trhu s osobními počítači nevyznívá pozitivně prakticky pro žádného výrobce. Na vině je zejména dostatečné nasycení trhu po době covidu, kdy firmy, ale i běžní zákazníci, hromadně nakupovali počítače, aby mohli vykonávat práci z domova.

Fujitsu zavírá krám

Výsledkem tohoto fenoménu je, že aktuální poptávka po počítačích klesla natolik, že to pro některé výrobce prakticky není udržitelné. Jedním z takových je i japonské Fujitsu, které oficiálně ukončí prodej počítačů na jaře 2024, kdy končí aktuální finanční rok. Podobný krok má podle e15 Fujitsu podniknout i na dalších evropských trzích, v Africe a na Blízkém východě.

„Nastala velká komoditizace celého trhu. Zejména HP jde v Česku s cenami až na krev, protože musí plnit prodejní cíle. Může si to dovolit z pozice jednoho ze dvou největších dodavatelů. Fujitsu nemá takové úspory z rozsahu. Byly plány, že si Fujitsu pozici zlepší díky společnému nákupu komponent s Lenovem, to ale efekt nemělo,“ cituje e15 vlastní zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě.

Tuzemské zastoupení japonského výrobce situaci zatím nijak nekomentovalo, server The Register však přišel již v pondělí s oficiálním potvrzením „černého scénáře“ přímo od Fujitsu. Japonský výrobce si v České republice zachová byznys s datovými centry a servery, na kterém má výrazně lepší postavení než na trhu s počítači.

Prodeje klesají všem

Situace na trhu s osobními počítači je skutečně tíživá. Podle agentury Gartner došlo v druhém čtvrtletí letošního roku k poklesu o 16,6 %. Fujitsu bohužel nepatří k pěti největším globálním výrobcům, takže konkurence je pro Japonce velký problém. Příčku číslo jedna drží i v roce 2023 Lenovo, druhé místo pak HP. Stejná situace panuje i na českém trhu.

Zdroj: e15, The Register, Gartner


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud