Společnost Gen Digital vznikla sloučením tuzemské antivirové firmy Avast a amerického protějška NortonLifeLock. Zastřešuje značky jako Norton, Avast, AVG, LifeLock, Avira, CCleaner a ReputationDefender. Společnost má dvě centrály v Praze a v americkém Tempe v Arizoně, a zaměstnává týmy z celého světa. Prezidentem společnosti je Ondřej Vlček který se svými kolegy shrnul hlavní kyberhrozby pro rok 2024.
Podle odborníků z Genu se musíme připravit na hrozby, které budou ušité na míru každé oběti. Umělá inteligence bude hrát ve tvorbě hrozeb obrovskou roli a umožní zločincům vytvářet sofistikovanější a věrohodnější podvody. Od kyberzločinců využívajících technik deepfake k napodobování hlasu a vzhledu kolegů či známých až po spywarové aplikace šířené prostřednictvím věrohodných reklam nebo zpráv. Budeme si muset stále důkladněji ověřovat si, zda skutečně vidíme, slyšíme, čteme a klikáme na to, na co si myslíte.
Mezi hlavní predikce Genu patří:
- Pokroky v AI podpoří nárůst kyberkriminality - kyberzločinci budou schopni generovat texty, videa a multimediální obsah, který bude obtížné odlišit od skutečnosti.
- Sociální inženýrství bude stále častější - kyberzločinci budou manipulovat s emocemi a důvěrou lidí na sociálních sítích a ve firmách pomocí obsahu generovaného AI a napodobování hlasu nebo vzhledu vedoucích pracovníků.
- Digitální vydírání lidí i firem bude cílenější - kyberzločinci budou požadovat výkupné za ukradená data, která budou prodávat na dark webu nebo zneužívat VPN infrastrukturu. Budou také vydírat lidi prostřednictvím metod, jako je sextortion.
- Špehovat a vydírat budou i další mobilní aplikace - některé aplikace pro rychlé půjčky budou používat neetické praktiky k vymáhání splátek, jako je šíření falešných chatovacích aplikací, které obsahují moduly pro krádež kryptoměn nebo spyware.
- Rostoucí hrozby v oblasti kryptoměn - kyberzločinci se budou snažit prolomit kryptoměnové burzy, směnné protokoly, chytré kontrakty nebo využívat nástroje na principu malware jako služba.
Jak se bránit
Gen chce poskytnout uživatelům nástroje, znalosti a tipy, které jim pomohou ochránit sebe i svou digitální svobodu. K ochraně před vyvíjejícími se hrozbami odborníci Genu radí:
- Buďte skeptičtí: Ověřujte si, kdo vám posílá odkazy nebo tlačítka, než na ně kliknete.
- Správa hesel: Používejte jedinečná hesla pro různé účty a využívejte vícefaktorové ověřování. Pomohou nástroje, jako jso správci hesel.
- Ochrana soukromí, zabezpečení a identity: Využijte nástroje, které monitorují úniky dat a pomáhají řešit problémy.
- Chraňte víc než jen svůj počítač: Aktualizujte mobilní zabezpečení, například Avast Mobile Security, kvůli rostoucímu počtu škodlivých mobilních aplikací.
Zdroj: Gen Digital