Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Google a Apple přiznávají: americké úřady špehují uživatele telefonů prostřednictvím push notifikací

Josef Mika 09.12.2023
Zdroj: Freepik

Push notifikace na chytrých telefonech mohou prozradit soukromé informace. US úřady si tajně vyžadovaly údaje od společností vyrábějících smartphony.

Kapitoly článku

Push notifikace jsou dobrý pomocník a využíváme je na svých telefonech asi všichni. Jsou to krátká oznámení nejrůznějších aplikací, která se zobrazují na displeji telefonu a dávají o sobě vědět zapípáním nebo zavibrováním podle volby uživatele. Mají podobu stručných zpráv, které někdy doplňují také obrázky.

Zjistilo se ale, že americké vládní agentury uživatele chytrých telefonů prostřednictvím push notifikací z aplikací špehují. Informoval o tom německý nezávislý web Netzpolitik.org. Téměř všechny aplikace posílají push zprávy prostřednictvím služby Applu, u zařízení s Androidem prostřednictvím služby Googlu a v některých případech dokonce prostřednictvím služby čínského výrobce Huawei. Tyto standardní služby využívají i šifrované messengery, jako jsou Signal, Threema a Wire. 

Mohlo by vás zajímat

Každému zařízení je přiděleno tzv. push-ID, které umožňuje přiřazovat informace ke konkrétním účtům Google nebo Apple. Až do teď si státní úřady mohly tato ID jednoduše vyžádat od společností vyrábějících smartphony.

Poté, co Google a Apple neodpověděly na otázku ohledně četnosti vydávání ID, kontaktoval Netzpolitik.org amerického senátora Rona Wydena. Ten v dopise adresovaném ministerstvu spravedlnosti 6. prosince 2023 vyzval společnosti Apple a Google, aby možnost špehování prostřednictvím push notifikací zprůhlednily.

Google a Apple špehování potvrzují a slibují větší transparentnost

Smartphone aplikace
Téměř všechny aplikace odesílají push notifikace prostřednictvím služeb Applu a Googlu.
Zdroj: Unsplash/Adem AY

Google i Apple již reagovaly. Společnost Apple uvedla, že bude své zprávy o transparentnosti aktualizovat, aby „tyto typy žádostí podrobně popsala“. Google problém rovněž uznal a uvedl, že sdílí Wydenův „závazek informovat uživatele o těchto žádostech“.

Jak uvádí server Android Authority, zprávy Googlu o transparentnosti vládní žádosti o údaje o push oznámeních uživatelů již dokumentují. 

Zdroj: Netzpolitik.org, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud