Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google čelí žalobě antimonopolního úřadu z důvodu nekalé soutěže

Jiří Palyza 22.10.2020

Internetová firma už v minulosti čelila řadě soudních sporů s antimonopolními úřady v regionu Evropy. Koncern je opakovaně obviňován z nekalých obchodních praktik v souvislosti se svým vyhledávačem. Nyní Google žaluje i vláda USA.

Americká vláda obviňuje Google z nekalé soutěže. Mohl by to být doposud největší případ v oblasti nekalé konkurence v technologické oblasti po kauze Microsoftu na přelomu století. Hlavním důvodem podání úterní žaloby amerického ministerstva spravedlnosti je, že Google nelegálně chrání své dominantní postavení v oblasti internetových vyhledávačů a souvisejících reklamních příjmů, které z něj plynou. Soudní spor se tak zaměřuje na hlavní pilíř podnikání internetového giganta. Google namítá, že pokud bude ministerstvo se svou žalobou u soudu úspěšné, mohlo by to mít negativní důsledky pro uživatele.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Google si jistí svou pozici, aby se ostatní konkurenti nemohli na trhu prosadit. Příkladem jsou dohody s Apple, Samsungem nebo Mozillou, u jejichž webových prohlížečů je vyhledávání Google předem nastaveno jako standard. A mnoho uživatelů už základní nastavení nemění. Podle soudního sporu například Applu přináší smlouva s Google 15 až 20 procent zisku, a to na základě odhadovaného objemu plateb.

Justice také kritizuje podnikání Google v oblasti smartphonů ve spojitosti s vlastním mobilním operačním systémem Android. Terčem je zákaz pro výrobce zařízení, týkající se instalace vlastních různých verzí Androidu při umísťování služeb Google. Kritika také odsuzuje požadavek, aby výrobci smartphonů předinstalovali kompletní balíček služeb Google a upřednostnili jeho internetový vyhledávač.

Google obvinění silně odmítá

googlesuit1

Hrozí koncernu v důsledku soudního řízení v USA další miliardová pokuta? | Foto: Robert Scoble/Foter.com

Google obvinění okamžitě odmítl. "Lidé používají Google proto, že se pro jeho produkty rozhodli, ne proto, že jsou k tomu nuceni nebo nemohou najít žádné alternativy", zaznělo v odpovědi koncernu. Pokud by byl výsledek soudního sporu úspěšný, do popředí by se dostaly vyhledávače s horší kvalitou a smarthony by mohly zdražit. Kromě toho je snadné standardní vyhledávač změnit, a to i na zařízení s Androidem.

"Pokud vláda nebude prosazovat antimonopolní zákon, riskujeme, že potlačíme další vlnu inovací", sdělil k případu zástupce ministra spravedlnosti, Jeffrey Rosen. "Pokud by se tak stalo, Američané by už nikdy neviděli další Google." K žalobě se připojilo celkem 11 států.

Se soudním procesem se už počítalo delší dobu, a to poté, co bylo zahájeno počáteční prozkoumání tržní síly Google v oblasti internetových vyhledávačů. Koncern v této oblasti dominuje jak v USA, tak i v Evropě s tržím podílem 90 procent. V USA jsou v této oblasti kromě Google aktivní pouze Microsoft s jeho vyhledávačem Bing a malý konkurent DuckDuckGo, který se zaměřuje především na ochranu dat a bezpečnost uživatele. K tomu ministerstvo spravedlnosti ještě dodává, že Google chrání svou monopolní pozici nelegálně.

Vyhledávání na webu je v zorném úhlu antimonopolních úřadů už delší dobu

V Evropě se antimonopolní úřady zaměřují na Google už léta a ukládají pokuty v řádu miliard EUR. Jde mimo jiné o podnikání v oblasti vyhledávání v souvislosti s internetovými obchody a mobilního operačního systému Android. Pokuty dosáhly celkové výše 8,25 miliardy EUR. Koncern se brání soudní cestou, ale platby pro něj neznamenají žádný větší problém.

Federální vláda musí v rámci své žaloby mimo jiné dokázat, že američtí spotřebitelé jsou monopolním chováním Google poškozováni. V žalobě tvrdí, že to má vliv na menší výběr a horší kvalitu vyhledávání na internetu. Google navíc údajně poškozuje i inzerenty, kteří kvůli nedostatečné konkurenci musí platit více.

Příjmy z reklam ve vyhledávači byly vždy hlavním zdrojem příjmů společnosti Google. V aukčním procesu jsou reklamní bloky přidělovány na základě obsahu vyhledávacího dotazu. Inzerenti neplatí, pokud na reklamu nikdo neklikne. V posledních letech se tržby za prokliky neustále snižovaly, a to hlavně proto, že na malých obrazovkách smartphonů dosahují nižších čísel. Rostoucí počet reklam to ale bohatě vynahradil.

Investory soudní proces příliš nezajímal. Z počátku obchodování na americké burze měla cena akcií pozitivní trend, pak se ale propadla do červených čísel.

mohlo by vás také zajímat: google může dostat tvrdý úder – měl by skončit s chrome

<%Anketa19%>


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme