Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google informuje uživatele: brzy se vám objeví upozornění u nejistých výsledků vyhledávání

Jiří Palyza 05.07.2021

Google chce uživatelům usnadnit vyhledávání správných informací. V budoucnu tak plánuje zobrazování nápovědy, pokud by byly informace k danému vyhledávanému tématu stále nejasné.

Internetová firma Google chce dále vylepšit vyhledávání. V podrobném příspěvku na blogu (blog.google) s názvem "A new notice in Search for rapidly evolving results" popisuje novou funkci. Brzy se u některých výsledků vyhledávání u konkrétních témat může objevit oznámení: "Vypadá to, že by se výsledky mohly brzy změnit". Tento text se vždy zobrazí v případech, pokud bude téma zcela nové.

Algoritmus Google potřebuje u nově objevených informací trochu času, aby do vyhledávání přidal spolehlivé zdroje. Jako příklad ukazuje výsledky vyhledávání údajně natočené nizozemské vesmírné lodi.

Oznámení od Google: co by uživatelé měli vědět

googlesearch

Podobné oznámení se bude zobrazovat ve výsledcích vyhledávání Google. | Zdroj: Google

Pro uživatele Googlu tato nápověda znamená, že by měli dané téma později vyhledat znovu. Poté by mohli získat lepší výsledky.

Zejména v posledních letech jsou sociální média, jako je Twitter a mnoho dalších, opakovaně zneužívána k rychlému šíření nepravdivých zpráv. Pokud takové informace lidé vyhledají na Googlu, může se snadno stát, že se fake news začnou lavinovitě šířit internetem a zrcadlí se na další stránky.

To se stává zejména v případech, kdy je téma zcela nové a neinformují o něm žádné spolehlivé zdroje. Oznámení Googlu by v takových chvílích mělo sloužit k vyšší míře nedůvěry uživatelů a jejich vyšší obezřetnosti pro případ dalšího sdílení.

Nejde o první krok

Nedávno Google přišel s funkcí, která má podobný cíl. Jejím prostřednictvím si uživatelé mohou zobrazit, jak spolehlivý je zdroj jednotlivých výsledků hledání (blog.google, "A quick way to learn more about your search results").

Zobrazí se informace o webové stránce, na které byl nalezen výskyt vyhledávaného textu. Informace pocházejí buď z Wikipedie, nebo z jiných nezávislých zdrojů. Pokud se neobjeví žádný výsledek, můžete s vysokou pravděpodobností předpokládat, že informace nalezené vyhledáváním nebudou spolehlivé.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud