Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google slaví 25 let: z garáže ke globální dominanci

Pavel Trousil 06.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V září 1998 studenti stanfordské univerzity Larry Page a Sergey Brin založili společnost, která změnila způsob, jakým svět používá internet. Měli vizi vytvořit vyhledávač, který by byl rychlý, efektivní a přesný - Google. Z Googlu se za 25 let stala jedna z nejmocnějších a nejvlivnějších technologických firem na světě.

Kapitoly článku

Zakladatelé Googlu, Larry Page a Sergey Brin, se potkali na stanfordské univerzitě během svého doktorského studia. Spolu se začali zabývat vylepšením vyhledávání na internetu. V té době byly vyhledávače pomalé a často nepřesné. Larry a Sergey cítili, že existuje lepší způsob, jakým by mohli lidé on-line informace vyhledávat.

Vytvořili algoritmus nazvaný PageRank, který hodnotí důležitost webových stránek na základě počtu odkazů na ně. Tento algoritmus umožnil, aby vyhledávač byl mnohem přesnější a užitečnější a v podstatě se používá dodnes.

Betaverze vyhledávače Google v roce 1998.

Vyhledávač Google
Vyhledávač Google 1998
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, Google

Cesta růstu

V srpnu 1996 zaregistrovali doménu google.com. Zpočátku to byla jen jedna z mnoha vyhledávačů na internetu. Nicméně, díky své rychlosti a přesnosti rychle získávala na popularitě. Název Google vychází ze slova „googol“, označujícího číslo složené z jedničky a sta nul (10100), které bylo poprvé použito v roce 1938 devítiletým Miltonem Sirrotou, synovcem amerického matematika Edwarda Kasnera.

Google potřeboval finanční injekci k dalšímu růstu, a tak v roce 1998 získali svůj první investiční kapitál ve výši 100 000 dolarů od Andyho Bechtaolsheima, spoluzakladatele Sun Microsystems a založili firmu Google. Tato investice jim umožnila najmout první zaměstnance a zaplatit náklady na serverový prostor. Firma začínala v garáži Pageova strýce v Menlo Parku v Kalifornii.

Graf - podíl vyhledávačů
Graf - podíl vyhledávačů 2015 - 2023
Zdroj: Statista 2023 - podíl vyhledávačů 2015 - 2023
Graf - podíl mobilních OS
Podíl mobilních operačních systémů 2009 - 2023
Zdroj: Statista 2023 - podíl mobilních operačních systémů 2009 - 2023

 

Do roku 2000 bylo Google již etablovanou vyhledávačem a začínal expandovat do dalších oblastí. Kromě růstu vyhledávání spustili populární služby jako Gmail, Google Maps a Google News. V roce 2004 provedli veřejnou emisi akcií a stali se veřejně obchodovatelnou společností. Od podzimu 2006 je Google oficiálně zastoupen pobočkou v Česku, sídlící v Praze.

Dnes je Google jednou z největších a nejvlivnějších technologických společností na světě. Má obrovský vliv na internetovou kulturu, výzkum umělé inteligence, autonomní vozidla a další odvětví. Je to značka, která se stala synonymem pro vyhledávání na internetu. 

Zdroj: Google blog, Wikipedia

Zdroj: X

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud