Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google varuje před rostoucí mírou zásahů do soukromí

redakce 14.11.2012

Počet požadavků vládních institucí na poskytnutí přístupu k soukromým datům uživatelů internetu výrazně roste.

Jen za první pololetí letošního roku obdržela společnost Google od amerických úřadů bezmála 8 000 žádostí o zpřístupnění e-mailových účtů uživatelů služby Gmail. Přibližně 90 % těchto žádostí pak Google zcela, nebo alespoň částečně vyhověl. Známým případem z poslední doby je zpřístupnění osobní korespondence Pauly Broadwellové, milenky odstoupivšího ředitele CIA Davida Petraeuse. Přístup k e-mailovému účtu autorky ředitelova životopisu si americká FBI vyžádala již v květnu letošního roku.

Celosvětově Google za minulý půlrok zaznamenal téměř 21 000 žádostí o vydání dat z privátních účtů uživatelů jeho služeb, což představuje ve srovnání s druhým pololetím loňského roku nárůst přibližně o 2 700 žádostí. Podle představitelů společnosti Google to svědčí o zvyšujícím se zájmu vlád po celém světě o kontrolu nad internetovými aktivitami občanů. Nejedná se přitom jen o soukromou korespondenci na serveru Gmail, ale také o soubory či fotografie umístěné v cloudovém úložišti Google Drive a například i IP adresy, které lze využít k určení polohy uživatele počítače nebo jiného zařízení připojeného k internetu.

Google také zveřejnil údaje o tom, jak často různé vládní organizace požadují stažení obsahu zveřejněného na videoserveru YouTube nebo článků publikovaných na serveru Blogger. Nejčastěji o odstranění obsahu žádají americké úřady činné v trestním řízení, s velkým odstupem je na druhém místě v počtu žádostí Indie. V prvním pololetí obdržel Google téměř 1 800 žádostí o stažení bezmála 18 000 videí, fotek či textů.

Vydávání osobních dat uživatelů internetových služeb bez soudního příkazu, umožňuje americkým úřadům zákon o elektronických komunikacích a ochraně soukromí z roku 1986. Jakékoli pokusy o omezení tohoto zákona americké ministerstvo spravedlnosti odmítá.

Zdroj: Svět-hostingu.cz.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud