Přejít k hlavnímu obsahu

Hackerům se podařilo nabourat do autopilota Tesly: navíc aktivovali tajný "Elonův režim" – je to nebezpečné?

Jiří Palyza 28.12.2023
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Třem doktorandům se podařilo hacknout autopilota Tesly. Podle jejich slov to bylo docela snadné. S nástroji za pouhých 600 EUR se jim podařilo objevit některá zákoutí funkce Tesly. Vše vyvolává otázky, nakolik jsou vozy bezpečné a co to pro výrobce znamená.

Bezpečnostní experti zaznamenali působivý úspěch. Podařilo se jim prolomit systém autopilota Tesly. Použili k tomu známý útok "voltage glitch", kterým už se dříve podařilo odemknout jinak placené funkce elektrického auta. Metoda útoku spočívá ve krátkodobém snížení napětí, které umožní dostat se do chráněné části desky autopilota. Pomocí hardwarového zařízení v ceně 600 EUR se poté úspěšně podařilo přečíst klíčové segmenty systému a ovládnout jej.

Bezpečnostní výzkumníci předpokládají, že tato zranitelnost se týká všech vozidel Tesla. Deska s plošnými spoji, u které se povedlo úspěšné bezpečnostní prolomení, je totiž instalována ve všech dodávaných modelech. Vysokou cenu má tato nově objevená zranitelnost také pro konkurenci, protože umožňuje analyzovat a případně napodobit důležitou součást autopilota.

Tesla se prozatím nevyjádřila

Palubní deska vozidla Tesla
info ikonka
Zdroj: Bram Van Oost/Unsplash
Sami výzkumníci byli překvapeni, jak snadné bylo provést úspěšný hackerský útok na autopilota Tesly. Koncovým zákazníkům ale velké riziko nehrozí. Je zapotřebí specializovaný hardware.

Dalším z obzvlášť výbušných objevů výzkumníků je takzvaný "Elonův režim". Jde o doposud neznámý jízdní režim, který Tesle umožňuje zcela autonomní jízdu. Řidič při něm ani není neustále vyzýván, aby umístil své ruce na volant.

Nejnovější odhalení vyvolává nejen otázky související s bezpečností, ale také proč Tesla tento režim doposud nezveřejnila. Zástupci výrobce byli o zranitelnosti informováni, ale k hackerskému útoku se zatím veřejně nevyjádřili.

Mohlo by vás zajímat

Navzdory nejnovějším zjištěním ale nemusí hrozit bezprostřední nebezpečí. Útok je vedený prostřednictvím hardwaru a pro jeho úspěšnou realizaci je potřebný fyzický přístup k desce s plošnými spoji. To je činnost, která je realizovatelná pouze ve specializovaných dílnách. Celkové riziko pro majitele vozů Tesla se tak zdá být zanedbatelné.

Zdroj: Reddit, Dataconomy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme