Přejít k hlavnímu obsahu

Herní křesla pro opravdové hráče. 4 tipy, díky kterým zjistíte, jak vybrat to nejlepší!

redakce 20.05.2020

Herní křesla se stále častěji stávají povinným prvkem výbavy každého hráče, pro které je kromě odpovídající úrovně zábavy ze hry důležité také pohodlí a ochrana zdraví. 

V současné době na trhu existují stovky, možná i tisíce různých židlí a křesel, které podle definice mají pomáhat hráčům na celém světě. V tak široké nabídce, specifikacích, dostupných variantách, materiálech a mnoha dalších vlastnostech je opravdu těžké najít to nejlepší.

Tento článek vznikl ve spolupráci s internetovým obchodem eZidle.cz, který nabízí křesla a kvalitní herní židle.

Jak si tedy vyberete perfektní herní židli? Takovou, která nebude zatěžovat Váš rozpočet a páteř, bude vypadat skvěle a především splní svůj úkol a poskytne Vám nejvyšší úroveň pohodlí?

Nabízíme 4 spolehlivé tipy, které Vám usnadní výběr a nákup.

1. Nastavte si rozpočet, který můžete utratit za nákup herního křesla

Toto je první rozhodnutí, které musíte učinit, než začnete hledat perfektní křeslo, které Vám bude společníkem během stovek hodin strávených hraním. Přesně odhadněte, kolik peněz můžete na nákup tohoto zařízení utratit, protože toto rozhodnutí bude určovat Vaše další kroky.

gracer4ugreen

Nejlevnější nabídky naleznete na trhu od přibližně 1 800 Kč, zatímco za skutečně profesionální herní židli zaplatíte až 20 000 Kč. Spolu s cenou se zvyšuje ergonomie a funkčnost modelu. Dražší herní židle mají také lépe sladěné prvky. Zvyšuje se také kvalita použitých materiálů - například pěna použitá jako výplň sedáku a opěradla  je velice důležitá a udržuje delší pružnost modelů vyšší třídy.

Utracená částka za židli v hodnotě několika tisíc se může jevit jako šílený nápad. Pokud však vezmete v úvahu skutečnost, že takové zařízení Vám bude sloužit po mnoho let (po celou dobu péče o Vaše zdraví), tak tato investice už nebude vypadat tak šíleně.

To však neznamená, že musíte koupit nejdražší dostupný model. Levnější křesla a židle poskytují základní pohodlí. Nedovolí Vám však zažít maximální pohodlí. Výbava herní židli za 1 800 Kč může býti ochuzena o držák nápojů, většinou nemá nastavitelné loketní opěrky. Polohovatelné opěradlo a nebo blokace polohy opěradla do vodorovné polohy je také tabu. Levnější model Vám neposkytne všechny tyto funkce současně. Lze také očekávat rychlejší opotřebení materiálů.

Stanovením rozpočtu bude hned na začátku snadné vybrat si ze stovek dostupných nabídek tu správnou herní židli. Umožní Vám také upřesnit Vaše požadavky a očekávání.

2. Ujistěte se, že Vaše herní židle má všechny potřebné funkce

V současné době dostupná křesla a herní židle nabízejí opravdu vše, co potřebujete, abyste se mohli plně věnovat dění v těch nejdelších a nejnáročnějších hrách.

Než se však rozhodnete koupit konkrétní model – ověřte si, zda židle disponuje všemi prvky, na kterých Vám záleží.

 • Možnost úplného nastavení výšky a polohy sedáku  - díky tomu můžete rychle a efektivně přizpůsobit židli Vaší výšce, velikosti stolu nebo Vašim individuálním preferencím.
 • Přizpůsobení pro Vaše záda i celou páteř  - nejmodernější křesla nabízejí hráčům speciální bederní výztuže a nastavitelné opěrky hlavy. Pokud plánujete opravdu dlouhou hru, po které nechcete cítit bolest - nezapomeňte se rozhlédnout po židli, která tyto funkce nabízí.
 • Opěrka pro nohy a nastavitelné loketní opěrky  – tyto prvky jsou vše, co potřebujete pro úplné pohodlí při hraní her. Proto na ně nezapomeňte při výběru!

To jsou samozřejmě základní požadavky. Vaše herní židle však může mít mnohem více funkcí. Specializovanější modely jsou často vybaveny např. držáky na nápoje nebo háčky na sluchátka. Tyto typy doplňků jsou také někdy umístěny v psacích stolech, ale existují hráči, kteří dávají přednost tomu, aby je měli na židli. Dále jde také o tyto funkce a doplňky:

 • nastavitelné loketní područky pro lidi hrající na chytrých telefonech a tabletech,
 • nastavení napnutí sedáku (u modelů používajících síť),
 • držák na laptop,
 • nastavitelná bederní opěrka zabudovaná v opěradle.

A to je jen několik příkladů.

Všimněte si, že ne každá židle nabízí stejný rozsah nastavení. Levnější herní židle Vám nedovolí nastavit výšku opěrky hlavy, pokud ji vůbec mají. Tato možnost může být k dispozici u dražších modelů. Avšak ne každá dražší herní židle nabízí výškově nastavitelnou opěrku hlavy, nastavení celkové opěrky hlavy, nastavení sklonu opěrky hlavy či dynamické přizpůsobení opěrky hlavě.

3. Věnujte pozornost materiálům, ze kterého bude Vaše hráčská židle vyrobena

Stejně důležité jako funkce, které židle nabízí, jsou materiály, z nichž byla vyrobena.

Při jejich výběru se můžete řídit stylem a barvami, o kterých Vám řekneme níže. K této problematice však můžete přistupovat také uživatelským způsobem.

Z dostupných křesel používaných hráči můžeme rozlišit 3 základní typy materiálů:

 • Klasická tkanina , která je jednou z nejzákladnějších surovin pro herní židle. Za jejich oblíbenost může především cena, relativně vysoký komfort a snadné čištění.
 • Ergonomická síťovina , což je možnost, která Vám nabízí nejvyšší úroveň pohodlí a prodyšnosti. Snadné čištění, velmi pohodlná, avšak k dispozici především v ergonomických kancelářských židlích.
 • Kůže  (nebo běžnější - ekologická kůže) „příjemná na dotek“, nabízí zajímavý design, velmi snadno se čistí, ale při použití ve vysokých teplotách není příliš příjemná. V parném létě, pokud nemáte klimatizovaný pokoj, tak Vám tento druh materiálu nebude příliš příjemný.

Měli byste se také podívat na základnu tzv. kříž v případě, že k tomu máte příležitost. Během používání je důležité, aby nám zajistil maximální stabilitu. Křeslo by se také mělo dobře přizpůsobit Vašemu tělu. Ujistěte se, že všechny části židle do sebe dobře zapadají. Ujistěte se, že je židle snadno sestavitelná.

Zkontrolujte také kolečka. Pokud máte plovoucí podlahu nebo parkety a kola jsou příliš tvrdá a nepřizpůsobená tomuto typu povrchu, riskujete jeho zničení. Nejprve budete muset zakoupit např. správnou rohož, abyste ochránili svou podlahu. Ale na druhé straně, pokud máte dlažbu nebo koberec, příliš měkká kolečka budou narušovat hladký pohyb křesla. Při nákupu musíte vzít také tento aspekt v úvahu.

Samozřejmě ne vždy budete mít možnost dozvědět se vše o kvalitě židle a porovnat její parametry, zejména pokud nakupujete online. Nezapomeňte, že většina online obchodů Vám zaručuje 14denní vrácení zboží po dodání.

4. Vsaďte na design herní židle, která vyhovuje nejen Vám, ale také celému interiéru

Posledním rozhodnutím, které musíte učinít, bude rozhodnutí zaměřené na výběr vzhledu herní židle Vašich snů. A přiznejme si to, pokud jste se rozhodli pro herní židli, tak vzhled má pro Vás velký význam. Ať už jste streamer nebo více než průměrný hráč – herní křeslo či židle na sebe poutá pozornost a o to právě jde.

Obyčejná ergonomická kancelářská křesla jsou pro člověka na první pohled vhodnější. To neznamená, že herní židle jsou nepohodlné, zejména u dražších modelů s velkým rozsahem nastavení a dalších prvků, které zvyšují pohodlí při používání - například bederní polštář nebo opěrka hlavy lze mluvit o srovnatelném pohodlí, jako u klasického kancelářského křesla. Přesto se u těchto druhu křesel používají některé malé kompromisy v ergonomii a to ve prospěch efektivního designu.

V tomto ohledu vše závisí na Vašich preferencích a smyslu pro estetiku. Můžete vsadit na utlumený a tradičnější design nabízený ergonomickými židlemi. Můžete si také vybrat z návrhů, které skutečně odrážejí charakter toho, pro co byly vytvořeny. Jde o „agresivní“ herní židle s neobvyklým tvarem inspirované sportovními sedadly používanými v autech a v barvách, které u klasických kancelářských židlí jsou spíše výjimkou.

Herní židle mají zpravidla netradiční a pestré barvy, výrazný povrch a také logo výrobce. Často se jedná o tyto barvy:

 • červená,
 • zelená, jak tmavě zelená, tak i limetková,
 • modrá,
 • žlutá.

A i když tyto barvy dobře zapadají k elektronice, dodávají židli estetickou dynamiku, tak ne vždy se dobře hodí k vybavení místnosti, v níž bude používána. Vybrané model však mohou díky střízlivějšímu designu vhodně doplnit téměř každý interiér vybaven psacím stolem.

Co si tedy zvolíte na prvním místě?

pofitgracer

Pokud je Vaším cílem pohodlí, ne nutně odpovídající sofistikovanému designu, pak musíte zvážit nákup vyšší řady herních židlí G-Racer - nejvyšší úroveň komfortu, plná flexibilitu nastavení i v nejmenších detailech a hlavně kvalita, díky které Vám židle vydrží po celá léta!

Pokud je však pro Vás kromě pohodlí důležitý i styl – můžete si prohlédnout celou nabídku a vybrat to nejlepší herní křeslo pro Vás.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme