Přejít k hlavnímu obsahu

Hrad v Karpatech je proti Microsoftu čitelný jak kniha: jak to tedy bude s podzimním uvedením Windows 12?

Jiří Palyza 03.07.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Čeká nás nový systém Windows 12 už na podzim roku 2024? Co je jisté, na podzim se dočkáme roční aktualizace Windows 11 24H2. Jak to ale bude s novým operačním systémem Microsoftu, o kterém se hodně spekuluje a měl by přinést zcela zásadní změnu systému pro PC? Microsoft je prozatím tajemný, i když za zdmi svých vývojářských center něco čile kutí.

Kapitoly článku

Ohledně Windows 12 Microsoft prozatím nic nepotvrdil. Neproběhlo žádné oficiální oznámení, neexistuje žádná preview ani beta verze . Nicméně o budoucnosti Windows se neustále spekuluje a samotný Microsoft do vývoje systému investuje mnoho prostředků.

Je ale vůbec důvod k existenci Windows 12? Microsoft hodně šlape do pedálů ohledně umělé inteligence a je fakt, že uvedení ChatGPT na konci roku 2022 technologickou branží skutečně otřáslo. Případná další verze systému Windows 12 by mohla funkce umělé inteligence integrovat hluboko do operačního systému.

Tato integrace by mohla jít daleko za hranice toho, co lze vidět ve Windows 11 a co se v souvislosti s Windows Copilotem včetně dalších funkcí AI očekává ve verzi Windows 11 24H2. Významně by to mohlo nejen změnit fungování Windows, ale také uživatelům poskytnout zcela nové možnosti.

Mohlo by vás zajímat

Podle nejnovějších úniků bude Windows 12 vydán na podzim roku 2024. Sice to prozatím nebylo oficiálně potvrzeno, nicméně je to pravděpodobné. Z hlediska rozvoje a podpory umělé inteligence Microsoft nasazuje neuvěřitelné tempo.

Možný je i další trend, který s tím úzce souvisí, a to větší zaměření na systém v cloudu. Ten je sice už nějakou dobu dostupný pro firmy v rámci služby Windows 365, ale pro soukromé uživatele je toto firemní cloudové řešení zatím prakticky neznámé. Jedna věc je ale v této souvislosti víceméně jasná: řešení pro koncové uživatele by muselo být výrazně levnější.

Termín uvolnění Windows 12: kdy přijde následovník Windows 11?

Rok 2023 byl podle tipařů z branže rokem příprav na velkou aktualizaci Windows, která má přijít na podzim 2024. Microsoft údajně na Windows 12 pracuje od jara 2022. Microsoft se k názvosloví prozatím nijak nevyjádřil. Zůstává tedy na úrovni spekulací, zda se větší aktualizace s AI bude jmenovat Windows 12 či nikoliv.

Interní název nového projektu je "Next Valley". Vzhledem k větším aktualizacím Windows jednou ročně by další rozšíření mohlo následovat v roce 2025. Nicméně, proti této úvaze stojí Microsoftem stanovený termín ukončení podpory Windows 10, který je v říjnu 2025. Jinak by Redmond musel podporovat tři operační systémy současně.

Funkce Windows 12: čím by systém mohl bodovat u uživatelů?

Symbol cloudu na pracovní ploše Windows
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Původně to mělo být tak, že se Windows 10 vlastně transformují na jediný operační systém Microsoftu, který bude nadále udržován funkčními a bezpečnostními záplatami. Jak je ale vidět, vše je jinak: přišel Windows 11 a prostor pro inovace dává i velký potenciál pro Windows 12. Zejména příklad rychlého rozvoje umělé inteligence ukazuje, jak je trh dynamický, a že jeho vývoj nikdy nelze dlouhodobě předvídat.

Co bychom mohli od Windows 12 očekávat:

  • nové bezpečnostní funkce,
  • žádné zásadní zvýšení hardwarových požadavků – na většině počítačů stále běží Windows 10 a hlavní brzdou širšího nasazování Windows 11 jsou jeho hardwarové požadavky; je tedy možné, že Windows 12 tuto skutečnost zohlední,
  • očekává se, že se Microsoft v rámci inovací ve Windows 12 více zaměří na hlubší integraci umělé inteligence,

Mohlo by vás zajímat

  • Windows 12 mají být modulárním systémem, a proto také více konkurenčním pro Chrome OS,
  • v rámci Windows 12 by Microsoft konečně mohl rozšířit podporu platformy ARM,
  • technickou konverzi a odstranění starých součástí Windows,
  • celkové zlepšení uživatelského prostředí včetně plovoucí lišty Hlavního panelu,
  • vyhledávání přímo na ploše podobné systému Spotlight v macOS.

Hardwarové požadavky Windows 12: jaká zařízení budou kompatibilní

Nové laptopy s Windows 11
info ikonka
Zdroj: Microsoft
Pro podporu funkcí umělé inteligence Microsoft prosazuje používání specializovaného hardwaru Copilot Plus.

Vzhledem k tomu, že systém Windows 12 je stále ve fázi vývoje,  Microsoft v současné době doposud nezveřejnil žádné oficiální informace o systémových požadavcích. Lze ale předpokládat, že hardwarové požadavky budou podobné jako u jeho předchůdce. Je to proto, že upgrade na Windows 11 je pro mnoho uživatelů nedostupný z důvodů hardwarové nedostatečnosti a zvyšováním nároků by dveře upgradu jen více přivíral.

Jedno je ale jisté: všichni, kdo nemají kompatibilní hardware vhodný pro Windows 11, nebudou moci přejít ani na Windows 12. Minimální hardwarové požadavky by mohly být následující:

Bezpečnost: zabudovaný TPM čip, bezpečnostní čip Microsoft Pluton může být volitelný.

Procesor: dvě nebo více procesorových jader s minimálním taktem 1 GHz (Intel CPU osmé generace nebo odpovídající ekvivalent od AMD).
 

Mohlo by vás zajímat

Operační paměť: možnost rozšíření na 8 GB pro zajištění bezproblémového provozu cloudových služeb a nových funkcí umělé inteligence.

Kapacita pevného disku: 128 GB a více, SSD nebude povinný.

Systémový firmware: UEFI s funkcí Secure Boot.

Grafická karta: ovladač WDDM 2.0, kompatibilní s DirectX 12.

Obrazovka: rozlišení minimálně 720 px, úhlopříčka displeje minimálně 9".

Verze Windows pro možný upgrade: Windows 10 a vyšší.

Internet a účet Microsoft: velmi pravděpodobně ano, bude to nutné k nastavení a registraci systému.

Windows 12 bude silně založený na umělé inteligenci

Funkce Recall ve Windows 11
info ikonka
Zdroj: Microsoft
Jendou z kontroverzních funkcí, připravovanou pro nejnovější Windows, je "Recall". Má výrazně zlepšit vyhledávání ve Windows a zpřístupnit i možnost vyhledávání v obsahu. Bezpečnostní komunita ale varuje před ohrožením soukromí.

Jazykové modely, modely generování kódu nebo obrázkové modely mnoha služeb, které se v posledních měsících objevily na trhu, jsou výkonné, ale také extrémně náročné na výpočetní výkon. Až dosud je Microsoft nepovažoval za použitelné na počítači. Je k tomu zapotřebí vhodný operační systém a specializovaný hardware. Zde může Microsoft samozřejmě dále rozvíjet Windows jako platformu, která podporuje čipy určené pro umělou inteligenci, jako jsou například procesory od AMD.

Služby umělé inteligence, které využívají mnoho zdrojů z cloudu, by také mohly být lépe integrovány do systému Windows a působit dojmem, že jde o lokálně instalované programy. A samozřejmě by Windows mohl pomocí AI vylepšit své funkce. Smysl zde dávají oblasti více provázané se systémem a každodenní činností, jako například vyhledávání nebo rozpoznávání řeči, ale také drobnosti, třeba vylepšení obrazu a zvuku pro videokonference nebo bezpečnostní funkce a detekce spamu.
 

Mohlo by vás zajímat

Mnohé z těchto základních funkcí by umělá inteligence mohla výrazně zlepšit. Systém Windows by tak mohl zpřístupnit funkce umělé inteligence milionům uživatelů. Microsoft s tím už začal, příklady jsou ChatGPT v Bingu a Copilot s podporou ChatGPT v Edge. To ale je jistě jen začátek.

Windows 12 jako cloudový operační systém?

Laptop se symbolem mraku na pracovní ploše
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Do budoucna Microsoft plánuje integrovat do svého systému novou možnost spouštění. Operační systém půjde přímo spouštět a provozovat v cloudu. Uživatelé tak už nebudou potřebovat lokální operační systém, ale pouze stabilní internetové připojení.

S nabídkou Windows jako "software-as-a-service" je ale spojena jedna velká obava. Je jen velmi málo pravděpodobné, že by cloudový systém byl k dispozici zdarma. Cloudová architektura potřebuje ke svému provozu spoustu zdrojů v datových centrech a asi by bylo naivní předpokládat, že by si Microsoft za to nenechal zaplatit.

Pro srovnání: Windows 365, čili cloudová Windows, která jsou k dispozici pro firmy, v současné době začínají na ceně 30 EUR za uživatele a měsíc, a to v nejnižší úrovni konfigurace. S rychlejším hardwarem se ceny vyšplhají na přibližně 160 EUR.

Že by ale Microsoft přešel výhradně na cloudová řešení, to je jen velmi málo pravděpodobné. Lokální systém Windows zcela jistě bude existovat i nadále. Windows 12 by každopádně mohl být jednou z možností, jak prosadit cloudový počítač jako nový model.

Windows 12: jak to vypadá z pohledu starších zařízení

Plocha Windows 10 na displeji laptopu
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Z hlediska délky poskytované podpory je v tuto chvíli jasná jediná věc, a to že bezpečnostní aktualizace Windows 10 skončí v říjnu 2025

Nad přesnými termíny visí otazníky. Otázka za milion dolarů, kterou si všichni kladou, zní: "Kdy Microsoft nový Windows 12 uvolní?" Zatímco Microsoft o datu vydání mlčí, zvěsti a spekulace se množí.

Na základě předchozího postupu Redmondu při uvolňování nových verzí systému a úniků informací lze odhadnout, že Windows 12 bude uveden v druhé polovině roku 2024. To by znamenalo, že datum vydání by mohlo být v období září až října 2024, což by odpovídalo tradičním termínům uvádění systému Microsoftu na trh.

Snad nejpřesvědčivější důkaz o vydání v roce 2024 přinesl finanční ředitel společnosti Intel, Dave Zinsner, který v loňském rozhovoru předpověděl prudký nárůst prodeje počítačů způsobený "příchodem systému Windows 12 v příštím roce".

Zdroj: Techopedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme