Česku hrozí povodně
S výjimkou Karlovarského kraje, části Plzeňského kraje, části Ústeckého kraje a malé části Středočeského kraje hrozí na celém území České republiky kvůli silným srážkám extrémní stupeň nebezpečí. Názorně to ukazuje mapka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Co znamená 5letá, 20letá a 100letá voda?
5letá voda: povodeň, která má pravděpodobnost výskytu jednou za 5 let, odpovídá pravděpodobnosti 20 % v daném roce.
20letá voda: povodeň, která má pravděpodobnost výskytu jednou za 20 let, odpovídá pravděpodobnosti 5 % v daném roce.
100letá voda: povodeň, která má pravděpodobnost výskytu jednou za 100 let, odpovídá pravděpodobnosti 1 % v daném roce.
Pro tuto krizovou situaci si Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) připravil interaktivní mapu katastru, do které zanesl povodňová rizika v případě, že přijde 5letá, 20letá či 100letá voda. Stačí přejít na webové stránky pzmk.cz a vpravo nahoře si v menu vrstev prohlédnout záplavové zóny.
Interaktivní mapa PZMK
Data pro mapu přinesl Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VÚV TGM). Z dat je dobře patrné, že velká města a lokality bez řek jsou na případné povodně dobře připraveny. Například v Praze by v případě příchodu 5leté či 20leté vody byly v ohrožení de facto jen mosty a ostrovy, jako je Střelecký ostrov, Štvanice a částečně i Slovanský ostrov nebo Dětský ostrov.
Například Brno je na tom podstatně hůře, pod vodou byla městská část Modřice, Rajhrad a Židlochovice. V Praze je ohrožena de facto jen část Troji, severní Bubeneč, na jihu pak Braník a Dobřichovice. V případě 100leté vody bude zatopena opět většina pražské zoo, ale třeba i centrum Brna.
Podobnou funkci aplikoval do svých map i Seznam.cz. Tam si však případná povodňová rizika můžete prohlédnout až v případě, kdy k záplavám dojde. Pokud Integrovaný záchranný systém stanoví evakuační zóny a stanoviště, tyto informace se na mapách rovněž objeví.