Firma Huawei chce dokázat, že je schopna nahradit operační systém Google Android svým vlastním softwarem. Nutí ji k tomu především omezení ze strany administrativy USA. Vývoj systému Harmony OS by tak mohl narušit současný duopol Androidu a iOS a Huawei chce, aby se stal plnohodnotnou alternativou především k Androidu. „Chceme vytvořit globální operační systém,“ řekl manažer Huawei Richard Yu. Software je proto otevřený pro všechny, podobně jako Android, kterému to umožnilo stát se nejpoužívanějším systémem s 80procentním podílem na trhu. Dokonce i v Číně běží většina telefonů na Androidu, i když na rozdíl od „západu“, bez ostatních služeb Googlu, jako je vyhledávač, nebo Gmail.
Prioritou společnosti Huawei je ale prozatím používání systému Android. „Pokud ale k němu nebudeme mít v budoucnu omezený přístup, okamžitě můžeme přejít na Harmony OS,“ řekl Yu. „Přechod z Androidu na operační systém Huawei není tak obtížný, ve skutečnosti je to velmi snadné.“ Čína je největším trhem se smartphony na světě a Huawei je po Samsungu největším výrobcem chytrých telefonů. Na systém Harmony OS by ale mohla přejít i řada dalších asijských výrobců.
Zavedení nového operačního systému je obtížný úkol
Uvedení nového operačního systému je však extrémní výzvou i pro silné hráče. Obtížnost spočívá především v získání dostatečného množství vývojářů aplikací pro novou platformu. Dokonce i softwarový gigant Microsoft si při tom v minulosti vylámal zuby, a jeho operační systém pro mobilní zařízení se prostě neujal. Vývojáři aplikací dali přednost systémům iOS a Android a z trhu byly postupně vytlačeny i další alternativy, jako je Firefox OS, webOS od Palm/HP nebo Blackberry.
Dalším problémem Huawei bude v západních zemích spojen s přístupem k předinstalovaným službám Googlu na smartphonech, které jsou zde velice populární. Protože v této části světa jsou zařízení s Androidem téměř vždy dodávána s aplikacemi, jako jsou Mapy Googlu, nebo Gmail. A problémem se může stát i to, že Harmony OS není na rozdíl od ostatních založen na Unixu, nebo Linuxu. Byl totiž vyvíjen s tím, že jde o poměrně „malý“ systém, protože velkou část práce už mohou odvést datová centra připojená pomocí rychlých sítí. „Harmony OS skutečně představuje novou generaci operačních systémů „pro všechny možné scénáře“, řekl nadšený Yu.
Huawei chce nalákat vývojáře aplikací na to, že operační systém Harmony může běžet na široké škále zařízení a podporuje různé programovací jazyky. Podle Yu začal vývoj Harmony před dvěma lety. Podle zpráv z médií byl systém původně určen pro síťovou technologii internetu věcí.