Pokud počítač po určitou dobu nezaznamená žádnou aktivitu, příkazy nebo pohyby myší, aktivuje spořič obrazovky a původní zobrazení skryje. V závislosti na konkrétním nastavení se spořič obrazovky aktivuje po několika minutách a zajistí, aby obrazovka jen nezčernala, ale objevily se na ní také nějaké obrázky, animace nebo 3D texty.
Pro oko je to samozřejmě mnohem zajímavější a vizuální podívaná je při nečinnosti PC mnohem atraktivnější. Smysluplnější je ale spořič obrazovky deaktivovat.
Windows 10 a další z rodiny: spořič obrazovky je lepší deaktivovat
Spořiče obrazovky jsou bezesporu atraktivním zpestřením režimu nečinnosti, kdy je obrazovka zamčená a počítač se nevyužívá. Z hlediska úspory elektrické energie ale nejde zrovna o optimální režim. | Zdroj: Christine Engelhardt/Pixabay
Dříve měly spořiče obrazovky skutečně praktický účel. U starých CRT obrazovek s katodovými trubicemi se mohlo stát, že se zobrazený motiv nebo objekt doslova vypálil do obrazovky, pokud se delší dobu nezměnil. U moderních zobrazovacích jednotek se ale takových efektů už nemusíte obávat, spořič obrazovky se tak stává čistě zábavným prvkem. Nicméně tato zábava spotřebovává elektřinu, což při dnešních rostoucích cenách v dlouhodobějším výhledu přeci jen můžeme pocítit.
Pokud je spořič spuštěn na delší dobu, v některých případech dochází k zatížení grafické karty a dalšího grafického hardwaru počítače. Zejména 3D spořiče spotřebují dost výkonu procesoru a grafiky, takže počítač má poměrně velké energetické nároky.
Je tedy lepší spořič v nastavení zcela deaktivovat. Nejvíce energie ušetříte, pokud v případě, kdy obrazovku nepoužíváte, ji zcela vypnete.