Přejít k hlavnímu obsahu

ICQ končí. Komunikátor zažil vzestupy i pády do spárů Ruska

Jakub Fišer 27.05.2024
info ikonka
Zdroj: ICQ / oficiální press kit

Málokterá aplikace či program představuje vzestup internetu tolik, jako komunikátor ICQ s typickou zelenou kytičkou ve znaku. Letos v červnu služba vydechne naposledy, její provozovatel se rozhodl ukončit podporu a činnost této aplikace po 28 letech. Pojďme si alespoň letmo shrnout, jak šel čas s ICQ.

Kapitoly článku

Vznik ICQ

Služba vznikla v roce 1996 jako hlavní projekt izraelské vývojářské společnosti Mirabilis. Celé studie pak vzala pod svá křídla americká společnost America Online (AOL). Po této akvizici byl vývoj dokončen a v roce 2000 spatřilo světlo světa první ICQ.

Původně ale šlo o program na upomínky a poznámky, nikoliv chatování. V roce 2002 si pak firma AOL zaregistrovala patent na instant messaging. ICQ tam bylo první aplikací svého druhu. Pozdější verze aplikace nabízely i další obohacení, jako skiny, hry a další (pod označením Xtraz).

V roce 2010 pak AOL odprodalo ICQ do rukou ruské investiční skupiny Mail.ru Group (dnes skupina VK), kterou ještě donedávna vedl oligarcha Vladimir Kirijenko. Tato skupina vlastní i mikroblogovací síť pro bývalé spolužáky Odnoklassniki nebo „ruský Facebook“ VKontaktě.

Mohlo by vás zajímat

Ruská kontroverze kolem ICQ

Akvizice sociální sítě ICQ ruskou investiční skupinou vyvolala již před 14 lety velkou vlnu kritiky. A to zejména kvůli bezpečnosti uživatelských dat. Bezpečnostní analytik Jeffrey Carra tehdy varoval před tím, aby se ICQ nestalo obětí ruské kontrarozvědky FSB, která kvůli tamním zákonům může požadovat po provozovateli data prakticky všech uživatelů, včetně těch mimo Rusko.

Tou dobou však ICQ již ztrácelo na popularitě, oblíbené bylo de facto jen ve východní Evropě a v Rusku. Západní svět už přecházel na jiné platformy, jako je Skype, chatovací funkce ve Facebooku (dnes Messenger) a postupně se dostával ke slovu také WhatsApp.

Provozovatel ICQ nyní na oficiálních webových stránkách oficiálně uvádí, že ICQ přestane fungovat 26. června tohoto roku, tedy přesně za měsíc. Uživatele se snaží překlopit na messengerový klient VK Messenger. Podle oficiálních informací mělo ICQ ještě vloni zhruba 10–11 milionů aktivních uživatelů každý měsíc.

Zdroj: ICQ


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme