Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Identifikace symptomů vadné základní desky

Pavel Trousil 15.06.2016

Všechny komponenty počítače jsou připojeny k základní desce, která je základní jednotkou počítače. Pokud váš počítač nefunguje, může být problém právě v základní desce, která má většinu operací na starosti. Ale než budete přemýšlet o její výměně, měli byste zjistit, zda je na vině skutečně ona. 

Selhání Power LED : Jasnou indikací problému základní desky je to, že nesvítí kontrolka napájení. V případě že tato LED dioda nesvítí po spuštění počítače, pak zkontrolujte, zda je k desce správně připojen napájecí kabel. Proto musíte počítač otevřít a ověřit, zda je konektor s názvem »POWER+« a »POWER-«. Často je tento konektor označen také jako »PWR+« a »PWR-«. Pokud je vše řádně připojeno a LED dioda nesvítí, je patrně základní deska vadná, nebo nefunguje LED dioda.

Žádný obrazový signál : Pokud z počítače nejde žádný obrazový signál a na monitoru tedy není nic vidět, nemusí být nutně na vině grafická karta – i v tomto případě může jít o problém základní desky. Abyste o tomto problému zjistili více, podívejte se, zda nemá základní deska samostatný grafický výstup. Pokud ano, vyjměte z počítače grafickou kartu a vyzkoušejte monitor připojit ke grafice základní desky. Pokud ani potom nemáte žádný obrazový signál, i když je počítač zapnutý a kontrolka Power LED nesvítí, jde o chybu základní desky.

Procesor zůstává studený : Další znamení toho, že je základní deska defektní, poznáte po několika minutách kdy je počítač zapnutý a nefunguje ani Power LED ani nic nevidíte na připojeném monitoru. Vypněte počítač a opatrně se dotkněte chladiče procesoru. Pokud jsou jeho žebra studená, vypadá to, že do procesoru nejde napájení a základní deska procesor neaktivovala.

Reproduktor základní desky mlčí : Obecně platí, že malý reproduktor základní desky se po zapnutí počítače ozve a několikrát po startu pípne. Pokud se neozve ani jednou, vypadá to, že je deska skutečně poškozena. Pokud váš počítač ale nepípal ani před vzniklým problémem, pak jste tuto možnost patrně vypnuli v BIOS, nebo to udělal výrobce. Resetujte proto BIOS základní desky pro aktivaci této funkce. Jsou ale i základní desky, které nejsou reproduktorem vybaveny. Můžete si ho poměrně levně zakoupit a připojit ke správným konektorům, abyste zjistili případné závady. Deska je totiž schopna hlásit problémy pomocí zvukových signálů.

Pokud se ve vašem počítači vyskytne více z námi popsaných symptomů, pak je zde vysoká pravděpodobnost, že je základní deska vadná. Při výběru nové promyslete, zda situaci nevyužijete k upgradu počítače. Pokud ne, vyberte model tak, abyste mohli znovu využít co nejvíce komponent, které v počítači máte. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme