Přejít k hlavnímu obsahu

Intel Core i7-5960X (Haswell-E) – CPU se samými „nej“

Michal Bareš 15.09.2014

Nejnovější procesor od Intelu nese označení Core i7-5960X a je momentálně nejdražším, nejvýkonnějším a nejmodernějším desktopovým procesorem světa. Je také největší, má nejvyšší TDP a potřebuje nejnovější motherboard s nejmodernější čipovou sadou a nejrychlejšími a nejdražšími paměťovými moduly DDR4.

web-haswell-nahled

Intel Core i7–5960X (Haswell-E) – CPU se samými „nej“

Intel Core i7–5960X byl do oficiálního uvedení znám pod kódovým označením Haswell-E neboli Haswell Extreme Edition. Takto označené procesory vyplňují mezeru mezi tradičními CPU řad Core i3 až Core i7 a serverovými procesory s označením Xeon. Na této platformě také Intel zpravidla poprvé testuje nové technologie, které se v běžných čipsetech objeví se zpožděním několika měsíců. Tentokrát to jsou paměti typu DDR4, nový port SATA Express a soket M.2. Už jen z tohoto důvodu se investice do nového stroje vyplatí, protože ještě za další tři roky bude, co se výkonu i výbavy týče, na absolutní špičce.

Core i7–5960X k nám dorazil ještě před veřejnou premiérou, takže přestože to nebylo jednoduché, stihli jsme jej otestovat do uzávěrky tohoto čísla. Spolupracuje totiž s úplně novými komponentami, které nebylo do poslední chvíle téměř možné sehnat. Ačkoliv Intel většinou k testu nových generací procesorů posílá kompletní sadu procesoru, základní desky, pamětí a chladiče, tentokrát ani Intel nedokázal sehnat všechny součástky včas, takže jsme se museli postarat sami. Naštěstí se to podařilo, a tak jsme spolu s procesorem mohli zároveň vyzkoušet i dvě nové základní desky a dvě sady paměťových modulů typu DDR4. Naštěstí alespoň zdroj a vodní chladič z minulé generace procesorů Extreme Edition Ivy Bridge-E bylo možné použít.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 10/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 19. září 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud