Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel na Computexu představil platformu „ultrabooků“

redakce 01.06.2011

Na veletrhu Computex hovořil Sean Maloney (viceprezident společnosti Intel) o plánech pro rodiny procesorů Intel Core a Atom: Tyto procesory spustí novou vlnu notebooků a mobilních zařízení, například tzv. ultrabooků.

Kapitoly článku

Sean Maloney například na Computexu prohlásil, že do konce roku 2012 bude 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat zcela novou platformu nazvanou „ultrabook“. Ta uživatelům nabídne výkon a vyšší úroveň zabezpečení v tenkém a elegantním provedení.
Nastínil také další detaily v následujícím vývoji procesoru Intel Core. Rovněž zopakoval, že Intel bude usilovat o urychlení „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel Atom pro netbooky, smartphony, tablety a další zařízení.

Nový typ přenosného počítače: ultrabook

Tyto počítače nabídnou podle Intelu kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků a tabletů a to vše v tenkém, lehkém a elegantním provedení. Ultrabook by měl být tenčí než 20 mm a jeho cena bude začínat pod 1 000 USD. Budou k dispozici již letos o Vánocích, kdy se na trhu objeví například „ultrabooky“ ASUS UX21.
Poznámka redakce: Podle obrázku ultrabooku ASUS se zdá, že koncepčně a vzhledově o nic tak zcela nového nejde. Podobné tvary a rozměry má například Apple MacBook Air.
V ultraboocích bude použita nová generace procesorů, které mají kódové jméno „Ivy Bridge“. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na technologii „Ivy Bridge“ nabídnou úspornější provoz, lepší výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení. Ivy Bridge je první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií za použití revolučního designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu.
Po „Ivy Bridge“ by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná „Haswell“, která je třetím krokem ke konceptu Ultrabook a nové definici notebooku v tenkém, lehkém a atraktivním designu.

Urychlení Atomů

Sean Maloney se rovněž ve svém vystoupení věnoval milníkům dalšího vývoje procesorů Intel Atom pro tablety, netbooky a smartphony. Výrobní technologie procesoru Atom by se měla během pouhých 3 posunout z 32 nm, přes 22 nm až na 14 nm. Každý rok tedy bude na trh uvedena nová generace procesorů Atom. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.
Intel tento měsíc dosáhl 100 milionů vyrobených procesorů Atom a připravuje další generaci nazvanou „Cedar Trail“. To je vůbec první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm. Nová platforma umožní vytvářet počítače, které budou extrémně tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu. Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel Wireless Display a PC Synch. Intel očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. „Cedar Trail“ bude podporovat operační systémy, jako jsou Microsoft Windows, Google Chrome a MeeGo.

Tablety s Intelem

Vedle toho Sean Maloney představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670.
Pozornost byla věnována též první specializované 32nm platformě pro smartphony a tablety označované jako „Medfield“. Pro ilustraci Sean Maloney ukázal vůbec první tablet na platformě Medfield s operačním systémem Google Android 3.0 („Honeycomb“). Platforma bude uvedena do výroby během roku a vyrobené přístroje budou tenčí než 9 mm a lehčí než 0,75 kg. Do výroby se platforma dostane v první polovině roku 2012 a bude podporovat širokou škálu operačních systémů včetně systémů Android a MeeGo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud