Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel uvádí procesor Intel Core M

Pavel Trousil 08.09.2014

Nové procesory Intel Core M umožňují velmi tenký design zařízení 2 v 1 bez ventilátoru s optimální kombinací elegance, výkonu a životnosti baterie: na trhu se nové produkty objeví před Vánoci 2014.

broadwell-die-diagonal-bw-nahled

Na veletrhu IFA představila společnost Intel nový procesor Intel Core M, jenž bude pohánět nová zařízení typu 2 v 1 od širokého spektra výrobců včetně firem jako Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo a Toshiba. Nový procesor Intel nabízí podle výrobce optimální kombinaci mobility a výkonu a byl navržen pro dosažení co nejvyššího výkonu v těch nejtenčích ultramobilních zařízeních, která nejsou osazována ventilátorem. Procesor proto dokáže pohánět velmi tenká zařízení, jež ovšem dosahují výkonu na úrovni Intel Core a přitom nabízejí až dvojnásobnou životnost baterie oproti zařízením starým čtyři roky.

Intel Core M nabízí oproti předchozímu procesoru čtvrté generace Intel Core o 50 procent vyšší výpočetní výkon a o 40 procent rychlejší grafiku. Spotřebitelé se staršími osobními počítači uvidí významný nárůst výkonu. Například ve srovnání se čtyři roky starým osobním počítačem nabízí Intel Core M až dvojnásobný výpočetní výkon a sedmkrát lepší grafiku.

V roce 2013 nabídl Intel největší mezigenerační nárůst životnosti baterie. Procesor Intel Core M a další úspory energie na platformě zdvihají laťku ještě výše. Procesor Intel Core M zvládne přes osm hodin přehrávání videa, což je o 20 procent (1,7 hodiny) vyšší životnost baterie oproti předchozí generaci Intel Core a dvojnásobek oproti průměrnému, čtyři roky starému PC.

broadwell-package-diagonal-nahled

Tenký 2 v 1 bez ventilátoru na předvánoční trh 2014…

Procesor Intel Core M je o 50 procent menší a při příkonu 4,5 wattu má až o 60 procent nižší teplený výkon než předchozí generace. Díky tomu mohou výrobci navrhovat velmi tenké systémy bez ventilátoru – a to dokonce tenčí než 9 mm, což je méně než AAA baterie a nejtenčí laptopy dneška. V současné době je v přípravě více než dvacet počítačů postavených na procesoru Intel Core M. Vůbec první počítače osazené tímto novým procesorem se objeví na trhu před Vánocemi.

 

Na veletrhu IFA výrobci včetně společností Acer, ASUS, Dell, HP a Lenovo představili řadu nových zařízení postavených na procesoru Intel Core M v různých provedeních, velikostech a cenových hladinách.

  • Ve čtvrtém čtvrtletí rozšíří Acer svou řadu notebooku 2 v 1 o Aspire Switch 12, jenž bude vybaven displejem FHD o úhlopříčce 12,5” a stojánkem i magnetickou klávesnicí, díky nimž bude možné plynule přecházet mezi pěti různými režimy.
  • ASUS představil ASUS Zenbook UX305, neobyčejně lehký a tenký ultrabook s 13” QHD displejem a ASUS Transformer Book T300FA 2 v 1, jenž byl představen během prezentace společnosti Intel. Transformer Book T300FA je vysoce výkonný 2 v 1; v Evropě by se měl objevit během podzimu a doporučená prodejní cena je €599.  Do budoucna ASUS plánuje ještě tenčí model v podobě ASUS Transformer T300 Chi.
  • Dell oznámil svůj první komerční systém 2 v 1 s názvem Latitude 13 7000 Series, jenž je kombinací odlehčeného profesionálního ultrabooku a odnímatelného tabletu. 
  • HP dále rozšiřuje svou řadu ENVY, jež se nově rozroste o dva nové počítače HP ENVY x2 s odnímatelným displejem o velikosti 13,3 a 15,6 palce.
  • Nový Lenovo ThinkPad Helix, jenž se na trhu objeví v říjnu, je o 12 procent lehčí a o 15 procent tenčí než jeho předchůdce, přičemž ovšem díky procesoru Intel Core M nabízí vyšší výkon.

Intel rovněž představil chystané počítače od Toshiby, které rovněž budou postaveny na procesoru Intel Core M. Širší dostupnost systémů s procesory Intel Core M lze očekávat v první polovině roku 2015.

p-setting-fff-1-90-end-500-png

Procesor Intel Core M je nabízen v několika verzích. Intel Core M-5Y10/5Y10a nabídnou takty do 2,0 GHz. Procesor Intel Core M-5Y70 je s taktem do 2,6GHz nejvýkonnějším z řady Intel Core M a jeho součástí je také technologie Intel vPro pro profesionální počítače typu 2 v 1 se zabudovanými bezpečnostními funkcemi na ochranu dat, identit uživatelů a přístupu k internetu.

Další vlastnosti platformy Intel Core M zahrnují podporu kvalitního audia, Intel Wireless Display 5.0, druhé generace produktů 802.11ac a v budoucnosti budou podporovat i bezdrátové dokování prostřednictvím WiGig.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme