Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel uvádí procesory nové architektury Haswell

redakce 04.06.2013

Nové procesory přinášejí energetickou úsporu a vyšší výpočetní i grafický výkon. Jsou určeny jak pro stolní, tak mobilní počítače, používají novou patici LGA1150, ale některé modely budou letovány přímo na základní desky. Nejlepší využití najdou v ultraboocích a ultrabookových tabletech.

 

 

 

Procesory postavené na nové 22nm technologii Haswell vyvíjel Intel především s ohledem na to, aby je bylo možné co nejlépe použít v ultraboocích. Podle výrobce nabízejí oproti předchozí generaci až 50procentní nárůst výdrže na baterii. Pro začátek Intel uvádí čtyřjádrové procesory z vyššího výkonnostního spektra a verze se dvěma jádry přijdou na trh během několika měsíců. Díky kombinaci vysokého výkonu a úsporného provozu je bude možné využít i v řadě nových zařízení, včetně zařízení typu dva v jednom a v přenosných počítačích typu all-in-one.

Kromě výkonu a energetické úspornosti budou tyto procesory zajímavé především novým grafickým čipem, který slibuje u některých modelů až dvojnásobný grafický výkon v porovnání se stávající grafikou Intel HD 4000. Týkat se to bude hlavně tzv. BGA verzí, tedy procesorů „naletovaných“ na základní desku notebooku nebo desktopu. Výměnné procesory pro novou patici LGA 1150 jsou prozatím osazeny grafikou HD 4600, která je sice o cca 50 procent výkonnější než HD 4000, ale nedosahuje slibovaného výkonu nové grafiky Iris a Iris Pro, tedy čipů označených HD 5000, 5100 a 5200. Ty však budou k dispozici pouze v BGA variantě.

Intel se těší, že nové procesory bude využívat i v tabletech s operačním systémem Windows 8, které se v kombinaci s oddělitelnou klávesnicí dnes již nazývají „ultrabooky“. Právě od těchto zařízení si slibuje posílení na trhu mobilních zařízení, kde prozatím ztrácel na čipy architektury ARM, které pohání tablety s Androidem. Pro tato zařízení ale uvádí i nové čtyřjádrové SoC procesory Atom („Bay Trail-T”), které podle výrobce zvládnou pracovat na baterii po dobu 8 či více hodin při aktivním používání a v pohotovostním režimu vydrží připravené a nabité až po dobu několika týdnů. Zařízení s novými Atomy ale nebudou určeny jen pro Androidy, používat je bude možné i s OS Windows 8.1. Podle Intelu by se měly první kusy objevit v prodeji již před letošními Vánocemi. Součástí nových SoC Atomů je i LTE adaptér Intel XMM 7160, který podporuje všechny verze této mobilní datové sítě, a bude jej tak možné vyrábět a prodávat jednotně po celém světě.

První desktopový procesor Core i7-4770K jsme měli minulý měsíc možnost otestovat přímo v našem testlabu a výsledky jeho měření najdete v příštím vydání papírové nebo elektronické verze Chipu (7/2013).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme