Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Internet pohání český software

redakce 25.02.2015

Téměř dvě třetiny (64 procent) internetových propojovacích uzlů (IXP) z celého světa využívalo v roce 2014 český software BIRD.

Vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace EURO-IX, která sdružuje největší světové internetové propojovací uzly. Ty jsou páteří celého Internetu a umožňují datovou výměnu mezi jednotlivými počítačovými sítěmi. Software BIRD vznikl jako semestrální práce studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a v současnosti je jedním z hlavních projektů výzkumného a vývojového oddělení sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.

bird-nahled

„Je samozřejmě potěšující, že si BIRD udržel první místo mezi takovými značkami jako jsou CISCO nebo Quagga. Větší radost ale máme z meziročního nárůstu o 12 procentních bodů u propojovacích uzlů takřka z celého světa,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Software BIRD využívají jako route server například tři největší peeringová centra v Evropě – frankfurtský DE-CIX, londýnský LINX nebo amsterodamský AMS-IX. Samozřejmostí je jeho nasazení v českém peeringovém uzlu NIX.CZ, který patří také do evropské špičky. Mimo starý kontinent jsou to například jihoafrický NAP Africa, Point of Nigeria nebo japonský JPNAP. A jen pro zajímavost, BIRD využívá také služba Netflix ve svých Open Connect Appliancies.“

Open source routovací démon BIRD vznikl na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jako seminární práce tří studentů oboru Informatika. Jedním ze zakladatelů projektu BIRD je právě také Ondřej Filip. K významnému rozvoji projektu došlo před více než pěti lety, kdy se BIRD stal jednou z prvních aktivit výzkumného a vývojového centra sdružení CZ.NIC, Laboratoří CZ.NIC. V roce 2010 získal CZ.NIC za route server BIRD ocenění LINX Awards. Tuto cenu uděluje londýnský propojovací uzel jednou ročně vybrané osobnosti nebo organizaci, která se výrazným způsobem podílela na rozvoji přímo tohoto centra nebo celého odvětví propojovacích center.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme