Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

iPhone 13: všechny novinky a informační úniky o novém smartphonu od Apple

Jiří Palyza 03.09.2021

V polovině září se opět chystá velká konference Apple. Kromě očekávaného iPhonu 13 zasvěcení informátoři předpokládají také uvedení mnoha dalších produktů, včetně nových AirPods, Apple Watch Series 7, nového iPadu Mini a MacBooku Pro.

Společnost Apple s největší pravděpodobností opět potěší své fanoušky řadou nových produktů, a to v rámci své výroční keynote v polovině září. Oficiální informace o novinkách amerického výrobce zatím nejsou k dispozici – v technologických kruzích ale panuje přesvědčení, že Apple letos kromě iPhonu vybaví novými modely i některé ze svých dalších nejprodávanějších zařízení.

iPhone 13: jaké modely se očekávají?

iphone13expensive

U nového modelu oblíbeného smartphonu se očekává, že Apple naváže na rozměry stávajících iPhonů 12. | Zdroj: Denis Cherkashin/Unsplash

O uvedení nových modelů iPhonů 13 se téměř vůbec nepochybuje. Smartphony Apple jsou pro mnoho zúčastněných každoročně očekávaným vrcholem akce, a nejinak tomu bude i letos. Většina dobře informovaných zdrojů, mezi které patří i Mark Gurman z Bloombergu, předpokládá ("What to Expect From Apple’s Next iPhones, AirPods, Macs and More"), že letos budou opět představeny celkem čtyři různé modely s velmi pravděpodobnými názvy iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Velikosti displejů, známé z modelu iPhone 12, zdá se zůstanou zachovány (5,4, 6,1, 6,1 a 6,7").

Původní zvěsti, že by Apple mohl v nových modelech vynechat číslo 13, se nyní zdají být spíš méně pravděpodobné. Nakonec Apple se tohoto označení nebál ani u operačního systému iOS. Důvody těchto úvah byly, že v mnoha kulturách je číslo 13 považováno za nešťastné. Existuje pro to dokonce odborný termín: triskaidekafobie.

iPhone 13: procesor, obrazovka a připojení

Je poměrně jisté, že telefony budou poháněny novým čipem A15, který by měl být z hlediska výpočetního výkonu o něco rychlejší, než jeho předchůdce. To je možné díky výrobní technologii, označované 5 nm+. Rychlejší mobilní surfování by měl také zajistit nový čip 5G od společnosti Qualcomm.

Zajímavou novinkou by mohla být také obrazovka: podle informačních úniků Apple pracuje na technologii ProMotion, která by měla umožnit obnovovací frekvenci 120 Hz. Zde však pravděpodobně pouze u verzí Pro nových iPhonů. Zasvěcenci také očekávají, že Apple letos ponechá výřez pro přední fotoaparát o něco menší. V dlouhodobém horizontu se chce výřezu na displeji zcela zbavit, což je ale pravděpodobné nejdříve v příštím roce.

Zákazníci se asi i tentokrát budou muset obejít bez technologie Touch ID, která je u mnoha uživatelů oblíbená. Apple chce posílit odemykání pomocí Face ID a nověji pomocí hodinek Apple Watch.

Na rozdíl od dřívějších zařízení se Apple pravděpodobně rozloučil s myšlenkou iPhonu bez jakýchkoli portů – alespoň prozatím. Místo toho u modelů iPhone 13 kupující najdou opět známý port Lightning. Naopak port USB-C opět nečekejte.

iPhone 13: u designu se žádné velké změny neočekávají

Fanoušci Applu by od iPhonu 13 neměli očekávat příliš mnoho designových inovací. Jak poznamenala agentura Bloomberg, iPhone 13 bude vypadat spíš jako iPhone 12S, než jako nějaké zásadní přepracování. Zatímco velikost displeje bude pravděpodobně stejná jako u předchozích modelů, očekává se, že iPhone 13 bude o něco tlustší. Vzhledem k tomu, že má jít o pouhých 0,26 milimetru, uživatelé to pravděpodobně dokážou překousnout. Vzhledem k o něco kapacitnějšímu akumulátoru (4352 mAh u modelu Pro Max a 3095 mAh u iPhonu 13 a Pro) by nové iPhony mohly být také o něco těžší, než modely z roku 2020.

U standardního modelu řady 13 se předpokládá, že soustava dvou objektivů bude uspořádána úhlopříčně. Neočekává se, že by to mělo nějaký vliv na focení a natáčení videí, ale mohlo by to dodat zadní stěně smartphonu luxusnější vzhled.

Předpokládá se, že na zadní straně zařízení Apple uživatelům představí černý matný materiál, který by nahradil variantu Space Grey. Pro lepší používání bude zadní strana iPhonů také o něco přilnavější, aby neklouzala.

Specifikace: jaké se očekávají fotoaparáty?

Zajímavé zvěsti se objevují o možnostech fotoaparátů nové generace iPhonu: mnozí očekávají pro natáčení videí nový portrétní režim nazvaný "Cinematic Video". Jeho pomocí budou uživatelé moci dodatečně upravovat ostrost pozadí klipů. To je možné díky vyššímu výpočetnímu výkonu nového čipu A15.

Očekává se také nový systém filtrů pro fotky, založený na strojovém učení, a ještě lepší kvalita videí u modelů Pro.

Stabilizace obrazu s posunem snímače, kterou už známe z iPhonu 12 Pro Max, by nyní mohla být součástí i levnějších modelů řady 2021. Umožňuje při natáčení a fotografování stabilizaci celého snímače, nikoli pouze objektivu, jak je běžné u jiných zařízení. Zejména u záběrů v tmavém prostředí by to zabránilo nepříjemnému chvění obrazu. Předpokládá se, že dva modely Pro budou mít opět celkem tři objektivy fotoaparátu, zatímco levnější verze budou mít pravděpodobně pouze dva.

LiDAR bude vyhrazen také jen pro modely Pro a Pro Max. Obecně se zdá pravděpodobné, že Apple zvětší modul fotoaparátu, což by mohlo způsobit, že fotoparát bude o něco více vyčnívat z krytu.

Známý infromátor Max Weinbach se také zmiňuje, že objektiv se sestavou pěti čoček a světelností f/2.4, instalovaný v iPhonu 12, má být nahrazen sedmičočkovým objektivem se světelností f/1.8. Větší velikost pixelů má zajistit, že fotky budou mít více detailů a méně šumu.

iPhone 13: datum vydání a ceny

Podle aktuálních informací představí Apple nové modely iPhonu 14. září během keynote. Na základě průběhu uvádění iPhonů z předchozích let by měla být zařízení krátce poté k dispozici k předběžným objednávkám.

Zatím nejsou k dispozici žádné konkrétní údaje o cenách nových modelů. Zatímco někteří odborníci předpokládají, že Apple bude opět zhruba kopírovat ceny řady iPhone 12, jinde se objevují zprávy, že nové modely budou stát výrazně více. Důvodem je současná celosvětová krize s nedostatkem čipů.

KLÍČOVÉ OZNÁMENÍ APPLU: BUDOU KROMĚ NOVÉHO IPHONU TAKÉ APPLE WATCH, AIRPODS, IPAD MINI A MACBOOK PRO?

applenews

Apple: kromě nových iPhonů se předpokládá také oznámení nové verze oblíbených sluchátek AirPods. | Zdroj: Klim Musalimov/Unsplash

Kromě hlavní hvězdy v podobě nových iPhonů se očekávají i další produkty. Pro začátek by to mohly být chytré hodinky Apple Watch Series 7. Kromě obvyklého redesignu se očekává plošší displej, vylepšená technologie obrazovky a rychlejší procesor.

Příznivce hudby by mohla zajímat nová generace sluchátek AirPods, která by se měla designově více podobat AirPods Pro, ale zároveň stát méně peněz než jejich výkonnější sourozenci. Levnější model nebyl inovován od roku 2019, a proto mnozí odborníci očekávají jeho novou verzi.

Novinky se očekávají také v oblasti tabletů: mnozí předpokládají nový, tenčí iPad Mini, který by se měl od svých předchůdců výrazně lišit i designem. Do nabídky by mohla přibýt také tenčí, ale zároveň rychlejší verze deváté generace iPadu pro studenty.

Aktualizace by se mohla dočkat i řada MacBooků. Na M1X MacBook Pro fanoušci už nějakou dobu netrpělivě čekají a je velmi pravděpodobné, že bude uveden na trh ještě letos. Předpokládají se dvě různé verze s 16jádrovým a 32jádrovým GPU.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud