Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

iPhone 15 musí být levnější, jinak má Apple zaděláno na obří průšvih

Jakub Fišer 30.12.2022

Cenová politika u aktuální generace iPhonů 14 je silně ovlivněna inflací a pohyblivým kurzem dolaru vůči české koruně. Experti se však domnívají, že příští iPhone musí být cíleně levnější, jestli nechce Apple opakovat fiasko s letošním iPhonem 14 Plus.

Kapitoly článku

Právě o letošní problematický iPhone 14 Plus se otírá většina spekulací. Ten totiž vstoupil na trh s velmi nelichotivou cenou, a sice 29 990 Kč včetně DPH (ačkoliv v době psaní článku je možné model iPhone 14 Plus se základním 128GB úložištěm pořídit za necelých 26 tisíc korun – pozn. redakce).

Situace je o to horší, že Plusko nahradilo model Mini, který byl naopak z celého čtyřlístku nejlevnější. iPhone 14 Plus však narazil na nezájem zákazníků – drtivá většina se rozředila mezi základní iPhone 14, popřípadě výrazně vylepšené modely iPhone 14 Pro a zvětšený iPhone 14 Pro Max, který s cenou 36 990 Kč včetně DPH Plusku zdatně sebral většinu klientely.

iPhone 15 a nižší cena

Za zhruba 9 měsíců se ale Applu narodí nová čtveřice iPhonů s číslovkou 15. To, že se dočkáme standardního iPhonu 15 a jeho vylepšeného modelu Pro, je takřka jistota. Namísto zvětšeného Pro Max se spekuluje o modelu Ultra, který nabídne to nejlepší, co Apple aktuálně bude mít k dispozici.

iPhone 13 Mini byl prodejně rozhodně lepší než Plus | Zdroj: Unsplash

iPhone 13 Mini byl prodejně rozhodně lepší než Plus | Zdroj: Unsplash

Jak ale americký výrobce naloží se zvětšenou variantou základního iPhonu? Portál Macworld uvádí několik možností. Zastavit vývoj modelu Plus prý již nejde, iPhonu 15 Plus se tedy na 99 % dočkáme. Výrobce jej však potřebuje zatraktivnit. Spekuluje se o tom, že Apple skutečně uvažuje nad cenovou dietou.

Macworld se přitom opírá o informace tipéra Yyeux1122, který již dříve úspěšně předpověděl cenu a specifikace iPhonu 14 Pro nebo designovou proměnu iPadu 10. generace. Informátor však zatím nezmínil, o kolik bude iPhone 15 Plus levnější oproti svému předchůdci.

Mluví se ale o ceně zhruba 800 dolarů, což může být ekvivalentem pro zhruba 27 až 28 tisíc korun včetně DPH. Zůstává otázka, jestli takový cenový posun „o pár tisíc“ zákazníky skutečně přemluví k nákupu.

Zdroj: Macworld, 9to5Mac


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme