Apple se tradičně neúčastní žádných výstav a své nové produkty představuje na své vlastní akci. Apple Special Event, jak tuto „událost“ Apple nazývá, se těší velké pozornosti a tentokrát se poprvé odehrála v novém sídle a v novém kině pojmenovaném po zakladateli Applu Steve Jobsovi (Steve Jobs Theater) a také se na něj během prezentací často vzpomínalo. Je to totiž přesně deset let, kdy představil první iPhone, který byl skutečně přelomový. Nové modely sice pokaždé přinesou něco nového, ale nejde už o tak převratné změny. Pojďme se podívat, k jakým došlo tentokrát a vezmeme to postupně – od těch menších produktů k těm větším a zajímavějším. Stejně jako šéf Applu Tim Cook, který celou akci uváděl.
Hodinky se SIMkou
Na rozdíl od iPhonů hodinky Apple Watch žádnou díru do světa neudělaly a nijak to nezměnila ani jejich druhá řada. Představená třetí verze vypadá přeci jen zajímavěji. Apple totiž Apple Watch Series 3 vybavil SIMkou, takže si můžete zavolat přímo z hodinek. A funguje vám stejné číslo, jako na mobilu. Uvnitř hodinek je totiž e-SIM, tedy elektronická SIM karta (podobně jako u Samsungu Gear S3). Datové připojení pak umožňuje čerpat data z internetu, takže na hodinkách si například můžete pustit jednu z 40 milionů písniček z iTunes.
Došlo samozřejmě i k dalších vylepšením, jako je možnost celodenního sledování tepu. Hodinky mají nyní výkonný dvoujádrový procesor (o 70% výkonnější) a vylepšený systém watchOS 4. Díky vyššímu výkonu na vás nyní Siri může i mluvit, takže vám třeba řekne, jaké bude počasí. Nemusíte se dívat na displej. Hodinky jsou voděodolné, takže si s nimi můžete zaplavat a na baterie podle Applu vydrží celý den. Vybaveny jsou i barometrickým výškoměrem a přes řadu novinek mají stejnou velikost jako verze 2. Anténa se kvůli tomu musela vejít do displeje. Verze s možností volání bude stát 399 USD a verze bez SIM pak 329 USD.
Apple TV: 4K i HDR
Multimediální přehrávač Apple TV dostal ještě přídomek 4K a to ho samozřejmě charakterizuje. Ovšem kromě 4K rozlišení podporuje technologii HDR, tedy vysoký dynamický rozsah. Apple tuto technologii popsal tak, že 4K přináší více bodů a HDR hezčí obrazové body. Přehrívač přitom podporuje dva nejpoužívanější standardy - HDR10 i Dolby Vision.
Důležitý je samozřejmě i dostupný obsah a tak by se brzy na iTunes měly objevit filmy i seriály ve 4K a HDR a to za stejnou cenu, jako běžné HD snímky. Například nový Superman, jehož ukázka na akci proběhla. Pustit si ale bude možné i filmy z nabídky Netflixu,nebo Amazonu. Přehrávač využívá procesor A10X – stejný, jaký je například v iPad Pro (je dvakrát výkonnější než u předchozí verze Apple TV a grafika je dokonce výkon 4X výkonnější) a poslední verzi systému tvOS. Přibudou i nové hry, které se ovládají přes dotykový ovladač Siri remote. Nově zařízení podporuje Gigabitový Ethernet a Bluetooth 5.0. V prodeji budou dvě verze – 32GB za 179 USD a 64GB za 199 USD.
Po sedmičce osmička
A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu – k novým iPhonům. Opět budou dva. Menší 4,7 “ iPhone 8 a větší 5,5“ iPhone 8 Pro. Oba mají nový design - sklo najdete zepředu i zezadu. Displej je opět vybaven technologií 3D Touch a nově i True Tone, která se už objevila u iPadu Pro a zajišťuje lepší podání barev.
U designových úprav to samozřejmě neskončilo. Osmý iPhone je opět výkonnější – podle Applu o 25 procent a má i výkonnější reproduktory (opět o 25 procent) a lepší basy. O provoz se totiž tentokrát stará vylepšený 64bitový procesor A11 bionic, který má šest jader a 4,3 miliardy tranzistorů. Frekvenci procesorů Apple již tradičně neuvádí.
A výborný fotoaparát se také prý podařilo ještě vylepšit. Snímač s rozlišením 12MPx má nový barevný filtr, objektiv lepší světelnost (f1.8) a výkonnější stabilizaci. Výsledkem by měly být fotografie s lepší barevnou saturací, vyšším dynamický rozsahem a nižším šumem. A Apple opět vsadil na dva fotoaparáty. Druhý s širším záběrem má světelnost f2.8. Fotoaparáty doplňuje True Tone blesk skládající se ze čtyř LED diod. Především fotografování portrétů by mělo být pro uživatele hračkou, protože Apple aplikaci na focení vybavil speciálním modem pro portréty a technologií "Portrait Lighting", která dokáže zpětně měnit osvětlení. Skvělé by mělo být i video – v rozlišení až 4K a v případě 1080p s až 240 snímky za vteřinu (dvakrát tolik co předchozí verze). Udělat si tedy můžete i efektní zpomalené videozáběry.
Podle Applu jde také o první smartphone, který je skutečně připraven pro rozšířenou realitu (Augmented Reality). Využití si představuje například tak, že uživatel namíří iPhone nad hřiště a ten obrazovou informaci doplní informačními cedulkami se jmény hráčů. Nebo iPhone namíříte na oblohu a uvidíte, jaké souhvězdí na ní zrovna je.
To že má verze 8 skleněná záda, umožnilo využít bezdrátové nabíjení. Podporována je technologie Qi, ale Apple jak je jeho zvykem vše upravil a celou technologii nazval AirPower. A konečně půjde iPhony také rychle nabíjet. iPhone 8 se bude prodávat od 19. září ve verzi s 64 a 256 GB paměti za cenu od 699 USD. Verze 8 Plus pak bude v prodeji za ceny id 799 USD. Poběží na nich iOS verze 11.
Výroční model rozpozná obličej
Ale to není všechno. K desátému výročí iPhonů chtěl Apple předvést něco mimořádného. Něco co podle něj ukáže směr vývoje na dalších deset let. A tak kromě osmičky představil i prémiový model iPhone X. O žádnou senzaci se ale v podstatě nejednalo, protože parametry a podrobnosti pronikly na veřejnost už dopředu.
Desítka má řadu věcí společnou s iPhony 8. Vyroben je opět ze skla a hliníku, je voděodolný, má 12MPx fotoaparáty, podporu 4K videa, AR, bezdrátové nabíjení, ale displej je přeci jen zajímavější. Apple ho nazval Super Retina displej. Má 5,8 palců a rozlišení 2436 x 1125 bodů, což představuje hustotu bodů 458 ppi. To ale není nijak převratné číslo – například Sony Xperia Z5 Premium má 806 ppi a Samsung Galaxy S7 577 ppi. Apple ale poprvé použil displej OLED s podporou HDR a velkou barevnou přesností. Je roztažen po téměř celé přední straně smartphonu a v rozích je trochu zaoblený.
Uživatelé iPhonu budou muset kvůli této designové změně oželet tradiční tlačítko Home, protože na to prostě není místo. Zapne se poklepáním na displej a pokud se budou chtít dostat na domovskou obrazovku, nebo se přepnout na jinou aplikaci, stačí potáhnout prstem po displeji odspoda nahoru. Demonstrace této novinky vzbudila v sále nadšení. Ovšem to nakonec téměř vše, co se na prezentaci objevilo.
Od verze iPhone 5S uživatelé odemykají smartphone pomocí Touch ID – tedy přes snímač otisků prstů. Ted zavádí Apple novinku – rozpoznávání obličeje, tedy Face ID. Snímaní zajišťuje TrueDepth fotoaparát a infra kamera. Při registraci se oskenuje 30 000 bodů na obličeji a tento otisk se uloží do telefonu pro pozdější porovnání. Neposílá se tedy nikam na servery. Podle Applu jde o mnohem přesnější a bezpečnější metodu identifikace majitele. Zatímco při Touch ID byla možnost, že stejný otisk má jeden z 50 000 lidí, testem Face ID projde jeden z milionu. Telefon prý správně rozpozná majitele i ve tmě, když změní účes, zaroste, nebo si vezme čepici či brýle. Při prezentaci se to ale napoprvé nepovedlo, takže s přesností to možná tak slavné nebude. Tak uvidíme. Bezpečností otázky také zůstávají - co když někdo přiloží mobil před obličej spícímu majiteli? Pomocí Face ID bude možné i zaplatit i přes Apple Pay a tuto funkci mohou využít i třetí strany.
Zabudované skenery najdou i další uplatnění. Jestli je to zrovna funkce, která nadšence přesvědčí si iPhone X koupit, je ale samozřejmě otázka. Jde o tzv. animoji, tedy animované emotikony. Vybraný emotikon totiž získá přesný výraz vaší tváře, takže můžete dělat různé animované ksichtíky, něco namluvit a poslat přátelům. Co se týká výdrže na baterie, má zvládnout o dvě hodiny více, než iPhone 7. Tak uvidíme, zda tyto funkce nalákají dostatek nadšenců – za desítku budou totiž muset zaplatit nejméně 999 USD (u nás bude patrně stát 30 000 Kč, verze se 128 GB paměti patrně 35 000 Kč), což je nejvíce v historii Applu. Funkce má zajímavé, ale nejde o nic, co už by nenabídli jiní výrobci smartphonů. Prodej začne 3. listopadu tohoto roku.