V oblasti internetových vyhledávačů je Google jasnou jedničkou a pro mnoho lidí je nepostradatelnou součástí každodenního života. Jeho provozovatel je ale často kritizován za velký objem sbíraných a sledovaných dat.
Vyhledávač DuckDuckGo, který funguje od roku 2008, chtěl vždy být anonymní alternativou bez zpracování osobních údajů uživatelů.
Jeden z bezpečnostních expertů se na míru zpracovávání uživatelský dat vyhledávačem DuckDuckGo podíval blíž a zjistil, že jeho tvrzení o anonymitě není tak úplně pravda. Můžeme tedy alternativní vyhledávač bez obav používat i nadále?
Sledování Microsoftu v DuckDuckGo? Co to pro uživatele znamená
S přibližně 100 miliony vyhledávání denně je DuckDuckGo žádanější, než tomu bylo dříve. | Zdroj: DuckDuckGo
Bezpečnostní expert Zach Edwards upozornil na skutečnost, že mobilní varianty vyhledávače DuckDuckGo pro Android a iOS nejsou zcela oproštěny od sledování uživatelů. Například služby Bing a LinkedIn, které patří pod Microsoft, jsou na bílé listině, a tedy povoleny.
Bing používá vyhledávací index, se kterým pracuje i DuckDuckGo. Jak přiznává šéf Gabriel Weinberg, smlouvy Microsoftu jsou tak přísně nastavené, že jejich trackery nelze blokovat. To se ale týká aplikací, nikoliv vyhledávače, který se jednoduše spouští z prostředí prohlížeče.
Problém s reklamními trackery se podrobně diskutuje ve twitterovém vlákně Zacha Edwardse:
Ačkoliv DuckDuckGo tvrdí, že s vyhledávacími dotazy uživatele nespojuje žádné osobní identifikátory, je možné, že zobrazené reklamy Microsoftu sledují IP adresu a User Agenta prohlížeče.
DuckDuckGo ale upřesňuje, že chování uživatele při klikání na reklamy neprofiluje a související informace ukládá pouze k účetním účelům.
Gabriel Weinberg v té souvislosti uvedl, že do budoucna se připravuje více opatření pro blokování sledovacích technologií třetích stran, souvisejících s Microsoftem.
Zmařená důvěra? Alternativy k DuckDuckGo
Swisscows je švýcarská vyhledávací služba, která nabízí anonymitu a bezpečnost. Namísto indexu Bing využívá vlastní vyhledávací index. | Zdroj: Swisscows
Microsoft prostě tahá při jednání za delší konec páky, tudíž se mu daří prosadit si nasazení vlastních trackerů. Z našeho pohledu můžete určitě DuckDuckGo používat i nadále. Stačí jen odpovídajícím způsobem upravit White List a obejít se bez reklamního sledování Redmondem.
Pokud už vyhledávací službě nedůvěřujete, není třeba si dělat starosti. Naštěstí existují i jiné anonymní vyhledávače, které jsou také k dispozici zdarma:
– Swisscows: švýcarský vyhledávač s vlastím vyhledávacím indexem a naprostou anonymitou; k dispozici je také varianta pro smartphony,
– Startpage: vyhledává bez sledování se stejnými výsledky jako Google; nejsou ale k dispozici aplikace ke stažení, funguje jako zásuvný modul do prohlížeče.
Stačí obě varianty vyzkoušet a porovnat, zda získáte stejně kvalitní výsledky vyhledávání, jako v případě Google.
Jasná komunikace by byla na místě
DuckDuckGo nemůže neustále poukazovat na svou anonymitu a vyzdvihovat ji před Googlem, a přitom být tak neopatrný u vlastních kroků. Alternativní vyhledávač se samozřejmě nějak financovat musí, to by ale také mělo být jasně sděleno všem uživatelům.
Nyní, když se jeden z bezpečnostních expertů podíval hlouběji pod povrch, mají všechny vysvětlení od DuckDuckGo tak trochu hořkou příchuť. Z hlediska soukromí jsou jeho aplikace jistě lepší, než Google, ale pokud jde o ochranu soukromí, řada uživatelů stojí před těžkým rozhodnutím.
Zdroj: Twitter/Zach Edwards, Swisscows, Startpage