Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak nastavit telefon, aby ho mohl používat důchodce: velikost písma a další vychytávky

Jakub Fišer 29.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerování pomocí AI)

Mobilní telefony mohou být pro starší uživatele občas problémové. Nejde jen o neznalost systému a funkcí, ale třeba i o takové banality – bohužel spojené s postupným stárnutím – jako je špatná viditelnost malých písmenek a podobně. Poradíme vám, jak svému seniorovi anebo i sami sobě nastavit telefon, aby se vám lépe používal.

Kapitoly článku

Velikost písma na mobilu

Senioři mají nejčastěji problém s čtením obsahu na displeji. Přece jen, zrak se postupem času horší a bez zvětšovacích skel se obejde málokdo. Telefon je ale chytré zařízení a můžete si na něm obsah jednoduše zvětšit. Jak na to?

Na Androidu přejděte do Nastavení –> Displej a vyberte Písmo a velikost zobrazení. Zde si můžete přehledně změnit velikost písma, velikost jednotlivých prvků na displeji. Doporučujeme též vybrat tučný text, aby se vám i menší sdělení četla lépe. U některých výrobců si můžete zvolit i text s vysokým kontrastem, který eliminuje různě šedé a pobledlé texty a všechny převede do černé barvy.

Na iPhonu také přejděte do Nastavení –> Zobrazení a jas –> Velikost textu. Můžete vybrat ze 7 velikostí textu na displeji, o krok zpět můžete jedním tlačítkem aktivovat také tučný text všude v systému.

Mohlo by vás zajímat

Hlasitost upozornění

K duhu určitě přijde také trochu zvýšení hlasitosti upozornění. V Nastavení vyberte Zvuk a vibrace (na Androidu) nebo Zvuk a haptika (na iPhonu). Zde ověřte, zdali má uživatel nastavenou vždy maximální hlasitost zvukových upozornění, aby je slyšel i z dálky. Nastavte také výrazné vibrace.

Přeorganizujte plochu

Pokud se začínáte ztrácet v aplikacích, které používáte, doporučujeme přeorganizovat domovskou obrazovku. Podržením prstu na ploše spustíte režim úpravy. Pak už jen stačí změnit rozvržení aplikací na ploše, ty nepotřebné odstranit, nebo alespoň skrýt.

Doporučujeme vždy zvolit styl domovské obrazovky „šuplík“. Jde o menu, ve kterém aplikace máte, abyste nemuseli všechny přechovávat na ploše. Rozvržení také vždy vyberte co nejmenší, aby se postarším uživatelům aplikace dobře hledaly.

Důchodce s mobilním telefonem
Zdroj: Freepik

Oblíbené kontakty

V neposlední řadě doporučujeme vybrat oblíbené kontakty, které se vám zobrazí hned po otevření aplikace Telefon. Jak na to?

Na Androidu stačí v aplikaci Telefon rozkliknout kontakt, který chcete zvolit jako oblíbený, a stisknout hvězdičku nahoře. Na iPhonu rovnou přejděte do položky oblíbené v aplikaci Telefon a tlačítkem „+“ přidejte nové.

Zdroj: Autorský text, Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud