Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat televizor, aby spotřeboval méně elektřiny

Jiří Palyza 05.07.2022
info ikonka
Zdroj:

Pokud máte televizor zapnutý každý den, může vás to z dlouhodobého pohledu stát spoustu peněz. Pomocí několika nastavení a triků ale můžete spotřebu zařízení snadno snížit a vyhnout se tak zbytečně vysokým fakturám za elektřinu.

V mnoha domácnostech televizor běží několik hodin denně. Pokud nesledujete konkrétní film, seriál nebo zpravodajství, je zařízení často zapnuté jen pro vytváření kulisy v pozadí.

Nepříjemným vedlejším efektem takového provozu TV je spotřeba elektrické energie a s tím související poplatky. Mnoho současných modelů ale nabízí celou řadu chytrých funkcí, jejichž pomocí můžete spotřebu elektřiny snížit. Podíváme se na pět tipů, jak na to.

1. Používání úsporného režimu

V závislosti na svém nastavení televizor spotřebovává různé množství elektrické energie. Má na to vliv například i zvýšení jasu. Vhodným řešením je úsporný režim, který dnes mnoho zařízení nabízí. Upravuje obraz tak, aby spotřeba TV byla co nejmenší, ale zároveň aby to také příliš neovlivnilo zážitek ze sledování. Moderní televizory například automaticky rozpoznají světelné podmínky v místnosti a v "Eko" režimu automaticky jas upraví.

2. Využívání funkce "Auto-Standby"

popcorntime

| Zdroj: yousafbhutta/Pixabay

Pokud patříte do skupiny diváků, kteří u televize pravidelně usínají, je dobré používat funkci automatického pohotovostního režimu. Ta je dnes u mnoha TV standardem. Zajistí to, že se zařízení po určité době samo vypne bez jakéhokoliv příkazu, a v noci tak neběží několik hodin zcela zbytečně.

3. Nenechávejte televizor zapnutý jen jako kulisu

Ať už vaříte, uklízíte nebo večeříte, televizor často běží na pozadí a mnoho lidí jej používá jako náhradu rádia. Takový způsob využívání TV vás ale z dlouhodobého pohledu může stát nemalé peníze. Proto, pokud se na televizi nedíváte, je lepší ji vypnout, případně streamovat obsah na tabletu nebo smartphonu. Některé modely TV také nabízejí možnost vypnout obrazovku a přehrávat pouze zvuk. To je další způsob, kterým se dá například při poslechu hudebních klipů ušetřit elektrická energie.

4. Nenechávejte televizor v pohotovostním režimu, ale zcela jej vypněte

av-receiver

| Zdroj: Csaba Nagy/Pixabay

Vypínáte TV pouze dálkovým ovladačem? Pak je stále v pohotovostním režimu a zbytečně spotřebovává elektrickou energii. Trochu drsnější, ale jistá metoda, je pořídit si vícenásobnou zásuvku s manuálním tlačítkem zapnutí a vypnutí, a zapínat TV pouze tehdy, když jej chcete skutečně sledovat.

Tímto způsobem můžete zároveň s TV zapínat a vypínat také všechna další zařízení, která spolu s TV používáte, například AV přijímač, DVD, herní konzole apod. Pokud byste šli do vypínatelné zásuvky, šetrnějším postupem je odpojit zařízení od sítě ze stavu Standby. Přímé vypnutí zásuvky v režimu, kdy TV a případně další zařízení běží, může mít negativní vliv na jejich životnost.

5. Při plánovaném nákupu neopomeňte energetický štítek a promyslete i velikost obrazovky

tvathome

| Zdroj: Jens Kreuter/Unsplash

Stará zařízení bývají energeticky náročnější, moderní produkty jsou mnohem úspornější. Při nákupu nového modelu si všimněte i energetického štítku. Existuje sedm energetických tříd od A do G, které udávají, kolik elektrické energie televizor spotřebuje. "A" je nejúspornější, třída "G" označuje vysokou spotřebu. Promyslete si i velikost obrazovky. Zde platí přímá úměra: čím větší, tím vyšší spotřeba energie.

Také se vyplatí mít pod kontrolou spotřebu připojených zařízení

Potenciál energetické úspory nemá jen samotný televizor, ale i další připojená zařízení. Proto je dobré prověřit, zda a které skutečně používáme. Případně se podívat do nastavení některých z nich, například herních konzolí, a zapnout aktivaci úsporného režimu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme