Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak se připravuje Seznam.cz Panorama

Pavel Trousil 24.09.2014

Firma Seznam spustila na konci června novou verzi Mapy.cz, kde nechyběla ani nová funkce Panorama. S kvalitou fotografií ale v Seznamu nebyli spokojeni a tak připravili vlastní řešení.

img-20140923-175140-nahled

Mapy serveru Seznam jsou velice populární a kvalitní a Seznam se je snaží stále vylepšovat a dodávat nové funkce. Mezi ně patří i funkce Panorama spuštěná společně s novou verzí map v červnu letošního roku. Seznam se i v tomto případě snažil být lepší než konkurenční řešení od Googlu – Street View. Chtěl tedy nabídnout lepší a aktuálnější fotografie a podrobnější pokrytí, včetně vedlejších cest ve vesnicích.

S kvalitou snímků ale nebyli v Seznamu spokojeni a tak začali pracovat na vlastním řešení, tedy na vlastním kamerovém systému a na systému zpracování jím pořízených snímků. V požadavku také bylo, aby automobil vybavený kamerovým systémem mohl jezdit dostatečně rychle (až 70 km/h) aby nebrzdil provoz a aby zvládl zaznamenat snímky každé tři metry.

panorama-nahled

S kvalitou fotografií není Seznam příliš spokojen a tak pracuje na vlastním řešení

Pro projekt byla nakonec zvolena kamera AVT Prosilica GT s rozlišením 6 megapixelů a s ethernetovým rozhraním. V systému je jich požito celkem 15 (jedna míří i nahoru) a celé panorama se tak skládá ze 72 Mpx (původní systém uměl jen 12 Mpx). Kamerový systém pořizuje při rychlosti 50 km/h asi 5 snímků za sekundu a systém musí zpracovávat 3,6 GB/s. A zpracovávat je opravdu co, protože kamery produkují pouze surová data ve formátu RAW a uložení takového množství vytvořených dat by bylo příliš náročné. Počítač uložený v kufru automobilu tak musí formát RAW převádět do JPG. Aby to stihl, pomáhá mu v tom výkonná grafická karta nVidia s technologií CUDA. Aby automobil zvládl zátěž všech zařízení, je vybaven 180 ampérovým alternátorem, který dobíjí i druhý akumulátor. Druhá baterie má za úkol napájení systému a to i v noci, kdy se z SSD disků data kopírují na velkokapacitní disky. Datová kapacita auta je asi 600 km.

Poloha auta Seznamu se určuje pomocí systémů GPS i GLONASS a zpřesňuje se pomocí odometru umístěného na kole. Ten je schopen zjišťovat rychlost pohybu automobilu i v místech, kde není signál GPS. Fotografie se pořizují pouze v případě, kdy je auto v pohybu a znovu se nesnímkují místa, kudy už automobil projel. Za jeden den auto vyfotografuje asi 200 km, což představuje zhruba 1 TB dat. Ty je pak potřebné zpracovat, poskládat tak, aby vytvořili Panorama a je také nutné rozmazat obličeje a poznávací značky aut. Řidiči Seznamu mají co dělat. Celkem je u nás asi 137 000 km silnic a dálnic.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme