Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak snížit sledovací apetit Windows: odstavte systém od vašich dat

Jiří Palyza 25.07.2023

Míra slídění Windows je známá a vzbudila rozruch už v době uvolnění Windows 10. Na základě kritiky Microsoft mnohé změnil, ale spousta nastavení souvisejících s telemetrií se stále dohledává dost složitě.

Kapitoly článku

Na zjednodušení přístupu k nastavení ochrany soukromí uživatelů v systému Windows se zaměřil program W10Privacy. Jeho prostřednictvím je možné zabránit slídění Redmondu po datech. Freeware byl nyní vývojářem uvolněn v aktualizované verzi 4.1.2.4.

Jejími novinkami jsou především optimalizace pro Průzkumníka Windows a internetový prohlížeč Microsoft Edge. Ten ve své nejnovější verzi uživatele láká na hlubokou integraci nástroje ChatGPT a jeho propojení s vyhledávačem Bing. Na druhou stranu ale také jde o poměrně čilého slídila a zaznamenávače soukromých údajů, aniž by předem požádal o svolení.

W10Privacy: užitečný nástroj pro ochranu soukromí ve Windows

w10privacy

Praktické: různými barvami nástroj doporučuje, která nastavení je vhodné provést. | Zdroj: W10Privacy

Pomocí bezplatného nástroje W10Privacy máte lepší kontrolu nad svými osobními údaji ve Windows. Navzdory svému názvu už program delší dobu nabízí i podporu pro systém Windows 11.

Freeware obsahuje řadu nastavení, souvisejících s ochranou osobních údajů. Několika kliknutími omezuje služby, které shromažďují více dat, než je nutné. Sdílení dat můžete omezit v celkem sedmi podkategoriích.

Při omezování přístupu je ale potřeba postupovat s rozmyslem a opatrností. Některé služby fungují pouze v případě, kdy jim přístup do určitých oblastí necháte povolený. Například videohovory přes Skype nebudou fungovat, pokud aplikaci zakážete přístup k mikrofonu nebo kameře. Než některé služby vypnete nebo jim omezíte přístup, zvažte, zda služba nepotřebuje udělené oprávnění ke své správné funkčnosti.

Silný nástroj, kterým si navrátíte soukromí ve Windows. Alespoň částečně

Aplikace W10Privacy nabízí jednoduchý a přehledný přístup ke kontrole nastavení soukromí v systému Windows a jeho případné úpravě.

Praktickou vlastností freewaru je barevné schéma, které vám poslouží jako snadná orientace v úrovních nastavení. Hned na první pohled vidíte, která nastavení můžete téměř bezpečně deaktivovat kvůli menšímu počtu vedlejších účinků, nebo kterými můžete výrazněji systém ovlivnit.

Známé rčení důvěřuj, ale prověřuj, platí v tomto případě dvojnásob: přeci jen není dobré všem doporučením slepě věřit a raději si vše ověřte vlastním postupem. Snadno se totiž může stát, že si nechtěně omezíte některé aplikace v jejich bezproblémové funkci.

Zdroj: W10Privacy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud