Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak správně likvidovat platební i jiné karty? Tyto kroky jsou pro vaši bezpečnost nezbytné

Jiří Palyza 10.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Platební karty dnes používáme při různých nákupech zcela běžně a pro mnohé z nás je tato metoda placení mnohem oblíbenější, než nosit s sebou hotovost. Pokud ale jejich platnost vyprší, je dobré je důkladně zničit. Chráníte tak svoji bezpečnost.

Kapitoly článku

Čipové karty bank nebo jiných organizací mají vždy uvedené datum vypršení jejich platnosti. Organizace, které vám je vydávají, vás vždy včas na tuto skutečnost upozorní, a také vás informují o zaslání karty nové. Staré plastové karty můžete téměř vždy odevzdat například na pobočce své banky ke zničení. Nikdy je ale jen tak nevyhazujte do odpadu, ať už směsného nebo tříděného.

Karty je před vyhozením dobré řádně zničit. V opačném případě riskujete, že se dostanou do rukou zvědavců, kteří přečtou jejich čip nebo magnetický pruh, případně se pokusí zneužít jiné uvedené informace.

Pojďme se společně podívat, na jakých místech karty je dobré ji nenávratně poškodit, abyste dostatečně ochránili svou bezpečnost.

Jak správně zlikvidovat debetní či kreditní platební kartu

Uživatel má v ruce platební kartu Amex
Dříve než kartu po ukončení její platnosti vyhodíte, je dobré ji fyzicky zničit. A to tak, aby nebyly čitelné uvedené údaje, a také abyste zlikvidovali čip, pokud jej karta obsahuje.
Zdroj: CardMapr.nl/Unsplash

V domácích podmínkách jsou dobrým pomocníkem pro likvidaci platební karty nůžky. Jejich pomocí lze kartu zlikvidovat tak, aby nezůstal čitelný jediný údaj. Dbejte přitom na to, aby skutečně nebylo možné z některého z odstřižků údaje vyčíst.

Pro běžnou platební kartu jsou zapotřebí nejméně čtyři střihy:

  1. svisle přes čip,
  2. podélně přes magnetický proužek,
  3. podélně přes jméno,
  4. podélně přes číslo karty.

Vyplatí se přidat ještě jeden střih, a to pro zničení podpisového pole, které se nachází na zadní straně karty – pokud jej tedy vaše karta ještě má. A nakonec pro jistotu nezapomeňte zlikvidovat bezpečnostní kód: například rozškrábat nůžkami.

Likvidace jiných typů plastových karet
 

Platební karty a mobilní telefon
Na čím menší kousky kartu rozstříháte, tím lépe. Není dobré se karet po vypršení jejich platnosti zbavovat tak, že na nich zůstane čitelná spousta osobních údajů.
Zdroj: CardMapr.nl/Unsplash

Platební karty ale nemusejí být jediné, které používáte. Jistě máte i spoustu jiných, například od zdravotní pojišťovny. I ta ale obsahuje celou řadu osobních údajů, které je dobré před případnou likvidací karty zničit tak, aby byly pro případného škůdce nečitelné. Kromě jména jde i o datum narození, rodné číslo a číslo průkazu pojištěnce. Pokud by karta obsahovala i vaši fotografii, také ji zničte.

Zdroj: wikiHow, SuitsMe

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud