Čipové karty bank nebo jiných organizací mají vždy uvedené datum vypršení jejich platnosti. Organizace, které vám je vydávají, vás vždy včas na tuto skutečnost upozorní, a také vás informují o zaslání karty nové. Staré plastové karty můžete téměř vždy odevzdat například na pobočce své banky ke zničení. Nikdy je ale jen tak nevyhazujte do odpadu, ať už směsného nebo tříděného.
Karty je před vyhozením dobré řádně zničit. V opačném případě riskujete, že se dostanou do rukou zvědavců, kteří přečtou jejich čip nebo magnetický pruh, případně se pokusí zneužít jiné uvedené informace.
Pojďme se společně podívat, na jakých místech karty je dobré ji nenávratně poškodit, abyste dostatečně ochránili svou bezpečnost.
Jak správně zlikvidovat debetní či kreditní platební kartu
V domácích podmínkách jsou dobrým pomocníkem pro likvidaci platební karty nůžky. Jejich pomocí lze kartu zlikvidovat tak, aby nezůstal čitelný jediný údaj. Dbejte přitom na to, aby skutečně nebylo možné z některého z odstřižků údaje vyčíst.
Pro běžnou platební kartu jsou zapotřebí nejméně čtyři střihy:
- svisle přes čip,
- podélně přes magnetický proužek,
- podélně přes jméno,
- podélně přes číslo karty.
Vyplatí se přidat ještě jeden střih, a to pro zničení podpisového pole, které se nachází na zadní straně karty – pokud jej tedy vaše karta ještě má. A nakonec pro jistotu nezapomeňte zlikvidovat bezpečnostní kód: například rozškrábat nůžkami.
Likvidace jiných typů plastových karet
Platební karty ale nemusejí být jediné, které používáte. Jistě máte i spoustu jiných, například od zdravotní pojišťovny. I ta ale obsahuje celou řadu osobních údajů, které je dobré před případnou likvidací karty zničit tak, aby byly pro případného škůdce nečitelné. Kromě jména jde i o datum narození, rodné číslo a číslo průkazu pojištěnce. Pokud by karta obsahovala i vaši fotografii, také ji zničte.