Powerbanky jsou díky dobíjecím akumulátorům s vysokou kapacitou ideálními zařízeními, které nám umožňují po určitou dobu skladovat elektrickou energii.
V dnešní době je k dispozici už celá řada modelů, které lze dobíjet USB adaptérem, ale například i solárními panely nebo z generátorů.
Při skladování powerbank je ale dobré mít na paměti pár věcí, zejména pokud využívají lithium-iontové akumulátory, namísto stabilnějších verzí LFP. Ty mají osazené akumulátory lithium-železo-fosfátové, které jsou odolnější. Cenou za to je ale vyšší hmotnost a nižší energetická hustota.
Naopak Li-Ion akumulátory jsou lehké, mají vysokou hustotu energie a v ideálním případě zvládají i několik tisíc nabíjecích cyklů. Mohou tedy uchovávat a poskytovat energii po dobu několika let.
Je to ale vždy za předpokladu, že životnost Li-Ion powerbanky nezkrátí koroze, hloubkové vybití nebo v nejhorším případě samovznícení.
Lithium-iontové články dnes najdete osazené v nejběžnějších typech akumulátorů a powerbank. Pro jejich skladování je dobré dodržovat několik zásad. | Zdroj: Kumpan Electric/Unsplash
Může se stát, že Li-Ion akumulátory budou vadné už z výroby, ale mnohem častěji je vyřadí vadné skladování. Jak bychom tedy měli powerbanky skladovat a používat, aby nám spolehlivě sloužily co nejdéle?
– ideální skladovací teplota je mezi 15 až 20 °C,
– ideální vlhkost prostředí je okolo 50 %,
– pokud není powerbanka nebo akumulátor provedený v robustím nárazuvzdorném pouzdře, je dobré ukládání do nárazuvzdorných uzavřených nádob či boxů,
– je vhodné powerbanky a akumulátory skladovat v blízkosti země nebo na zemi; předejdete tak nechtěnému pádu a fyzickému poškození, na které jsou zvlášť Li-Ion a Li-Pol akumulátory velmi citlivé a hrozí riziko jejich vzplanutí,
– také je dobré nezapomenout odpojit powerbanky nebo akumulátory od zdroje elektřiny, tedy neskladovat je připojené k dobíjecím adaptérům, fotovoltaickým článkům nebo generátorům,
– powerbanky a akumulátory je vhodné skladovat s úrovní nabití na 60 až 80 %.
Zdroj: AndroidCentral