Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak správně zabezpečit chytrý telefon před nevítanými návštěvníky?

redakce 02.11.2018

Mobilním telefonům svěřujeme stále více citlivých osobních dat. Stávají se vlastně našimi přenosnými osobními počítači, přes které komunikujeme, nakupujeme, fotografujeme,natáčíme a schraňujeme do nich spoustu mnohdy citlivých informací.

Kapitoly článku

Proto je dobré smartphone důkladně zabezpečit před zneužitím, zvláště pak v době dovolených a při pracovních cestách, kdy nejvíce hrozí, že si telefon někde zapomenete nebo vám bude ukraden.

Jak chránit mobilní telefon

V chytrém telefonu se vyplatí před odjezdem na cestu vymazat všechny citlivé informace, které nebudete potřebovat a můžete si je opět nahrát po návratu domů. Zní to poněkud paranoidně, ale počítejte s tím, že můžete o svůj telefon přijít – ať již díky vaší zapomnětlivosti, nebo kvůli zlodějům. Z tohoto důvodu se také vyplatí mít na telefonu nebo jiném zařízení nainstalovaný lokalizační software, který odhalí, kde se přístroj zrovna nachází. Lokalizaci ztraceného nebo odcizeného telefonu, ale také možnost vzdáleného smazání dat a fotografování svého okolí (včetně případného zloděje) umožňuje například bezpečností aplikace ESET Mobile Security.

Tato aplikace zároveň působí jako antivir a ochrana mobilu před malwarem a dalšími škodlivými kódy, které se mohou do vašeho smartphonu dostat prostřednictvím elektronické pošty, škodlivých aplikací nebo webových stránek. Antivirus pro mobil je určen pro nejužívanější operační systém Android a dá se stáhnout z oficiálního obchodu Google Play. Zajistí bezpečnost mobilního telefonu před kybernetickými útoky a zkomplikuje zneužití ztraceného nebo ukradeného telefonu. Je to zkrátka komplexní ochrana mobilu a bezpečnostní nadstavba nad běžnými způsoby zabezpečení telefonů.

Zabezpečení před ztrátou a krádeží

Zneužití ztraceného nebo odcizeného zařízení zkomplikuje silné přístupové heslo nebo biometrické přihlašování, kdy se do telefonu či tabletu dostane pouze oprávněný uživatel kontrolou otisku prstu. Pokud používáte hesla, je dobré je pravidelně měnit – ideální čas je po návratu z cest. Další slabinou chytrých zařízení je neaktualizovaný software a aplikace. Pokud je neaktualizujete pravidelně, představují slabá místa, kudy do zařízení může proniknout škodlivý software. Aktualizovat by se měl i antivir do mobilu. Rovněž doporučujeme nepoužívat veřejné wi-fi sítě, především pak ty, které nejsou nijak zabezpečené přístupovým heslem.

bezpecnost-mobilniho-telefonu-43299509

Nastavte si telefon tak, aby se vás vždy zeptal, zda se může připojit k dané wi-fi síti. Můžete tak předejít tomu, že vás bude někdo prostřednictvím škodlivé či falešné sítě sledovat, dostane se do vašeho zařízení a zneužije ho. Chytrý telefon je dobré mít neustále po ruce. Předejdete tak tomu, čemu se říká "útok zlotřilé pokojské". Nemusí jít samozřejmě jen o pokojskou, ale o kohokoli, kdo v době vaší nepřítomnosti získá přístup k vašemu přístroji bez vašeho vědomí, a může do něj nahrát například software sledující hesla.

Před odjezdem na cesty je také dobré myslet na nastavení roamingu a čerpání mobilních dat. V Evropské unii sice už platí jednotný ceník pro všechny členské země, ale při výjezdech mimo EU se může obvyklé surfování po internetu změnit v noční můru, jakmile vám po návratu domů přijde vyúčtování od vašeho mobilního operátora. Pokud si nejste jisti tarifem pro mobilní data v destinaci, kde budete trávit dovolenou, raději si je úplně vypněte a spolehněte se na zabezpečenou oficiální hotelovou wi-fi síť.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme